top of page

Z Ústí podle Labe

-kdy-11/2020

-kde-Ústí nad Labem (Ústecký kraj)

-jak se tam dostat-vlakem do Ústí nad Labem

-čas-7 hod (20 km)

Vypravili jsme se ráno vlakem do Ústí nad Labem, právě včas abychom stihli první lanovku v 9:15 z obchodního centra Forum nahoru na Větruši. Z lanovky byl hezký výhled na město a ušetřili jsme si trochu šlapání do kopce. Byl všední den, měli jsme dovolenou, kterou jsme plánovali strávit někde na chatě, ale protože hotely byly kvůli Koronaviru zavřené, rozhodli jsme se volné dny využít na jednodenní výlety. Díky tomu, že byl všední den jsme se lanovkou svezli úplně sami a i cestou jsme nikoho nepotkávali, snad leda na Humboldtově vyhlídce, nenápadné stezce odbočující z červené značky, jsme potkali další lidi, kteří byli také velmi překvapení, že někoho potkávají.

Pokračovali jsme po naučné stezce po vrcholu Labského kaňonu až k Vaňovskému vodopádu. Až k vodopádu cesta rychle utíkala, žádné velké klesání nebo stoupání, sem tam, za odměnu, výhledy na protější břeh. Bylo to krásná pěšina po úbočí kopce, sluníčko prosvítalo skrz mraky a vybarvovalo poslední zbytky listí, které po nedávných mrazících už všechno spadalo ze stromů. K vodopádu jsme museli kus sklesat, viděli jsme ho už jednou ale to byla zima a místo vodopádu byl ledopád. Neodpustili jsme si ani odbočku na vyhlídku Vrkoč, kde jsme mimo skal viděli naproti hradu Střekovu zaparkované dva obrovské kolesové parníky. a pak zase hezky všechno co jsme sešli vystoupat nahoru.


Po žluté značce jsme došli do Podlešína a přes polní cesty napříč loukami přímo k vyhlídce Skalky. Část louky je vyhrazená na pastviny, ale když jsme se přes vesnici vydali směrem nahoru a za vesnicí pak u malého lesíku pastviny končily a dalo se krásně přejít a vyhnout se silnicím. Vyhlídka Skalky už pro mně nebyla novinka, byla jsem tu před třemi lety a počasí bylo tenkrát pravděpodobně úplně stejně ošklivé - teda alespoň so se týká výhledů.

Z vyhlídky jsme pokračovali do Moravan a dolů podle Moravanského vodopádu a podél potoka do stanice Dolní Zálezly na vlak. Museli jsme si docela pospíšit, ale díky tomu jsme získali čas ještě na jeden výlet. Vlakem jsme se popovezli jen dvě zastávky, do Litochovic nad Labem a tam zase vystoupili a vydali se dál ve stejném směru. Vlakem jsme sice minuli několik dalších pěkných vyhlídek, ale na těch jsme už byli a jak už jsem řekla, počasí nebylo zrovna "vyhlídkové".

Trasa, kterou jsme si vybrali, byla naučná stezka "Brána Čech - Porta Bohemica", vedoucí skrz nejužší část Labského kaňonu. Odtud pak do Malých Žernosek a do Lovosic na vlak podél Labe s vyhlídkou na loděnici. Když jsem tu byla před třemi lety sama, zrovna tu vyráběli obrovskou loď, dnes se tu na pilířích krčil jen takový malý "škuner".
Štítky:

bottom of page