top of page

Plavba po Dalešicích

-kdy-07/2023

-kde-Dalešice, Kramolín (Kraj Vysočina)

-jak se tam dostat-autem do Kramolína

-čas-3 hod (1 km)

Při návštěvě manželových rodičů jsme si všichni naplánovali výlet k přehradě Dalešice. Několikrát denně tu vyplouvá loď na okružní plavbu. Rozhodli jsme se, že v devět ráno by bylo ještě brzy, a tak že se tam vypravíme na jedenáctou. Chtěli jsme na místě být o půl hodiny dříve, nakonec to bylo jen dvacet minut, a to bylo opravdu „jen tak tak“. Lístky na plavbu se dají koupit jen přímo na lodi a loď má kapacitu asi 110 lidí. Fronta při našem příchodu byla už opravdu dlouhá. Na první zastávce, Kramolín, jsme se sice jen tak tak všichni vešli, ale cestou už jsme museli některé nešťastníky nechat na břehu. Hlavní boj byl o místa na střeše. Na stání se tam vejde tak dvacet lidí. Byli tam namačkaní jako sardinky a na každého, kdo si chtěl jen vylézt na schůdky, nebo nahoru a třeba si udělat fotku, chrlili nadávky a házeli tak nepřátelské pohledy, že si to každý hned rozmyslel. Na dolní palubě se sedí u stolků. Na každém stolku je mapa trasy, takže člověk může cestou sledovat, kudy se jede.


Loď jeden tak daleko, kam jí to stav hladiny vody umožní. Když je dost vody, jezdí se až ke skále „Halířka“, my jeli jen do přístaviště Koněšín. Ohledně hladiny Dalešic byla v následujících dnech vydaná vtipná zpráva. Jeden návštěvníků zaparkoval v Kramolíně hned na břehu, odkud se do vody spouští lodě. Protože vodu z přehrady používá nedaleká Jaderná elektrárna Dukovany, může, pokud zrovna není potřeba v síti, využít přebytečnou elektřinu k přečerpávání vody zpět do přehrady. Hladina tak může během krátké doby kolísat. A jak se dá tušit ze směru vyprávění, jeho auto se brzy vydalo také na plavbu. Proto bacha kde parkujete!


Po plavbě jsme si ještě prošli hráz přehrady a cestou zpátky se zastavili v Hartvíkovicích na oběd a vyhlídku Wilsonova skála. Víc jsme kvůli přibývajícímu horku nezvládli.
Štítky:

Comments


bottom of page