top of page

Petrohradské a Krtské skály

-kdy-01/2023

-kde-Petrohrad, Jesenice (Středočeský kraj)

-jak se tam dostat-autobusem do Petrohradu, vlakem do Jesenice

-čas-5 hod (17 km)

Tenhle výlet jsem naplánovala na základě autobusového spojení. Zkoumala jsem funkci „odjezdy“ na idos.idnes.cz, kdy jsem si zadala jméno zastávky, čas, a našlo mi to všechny možné spoje, které odsud jedou. Zadala jsem Praha, Zličín a doklikala se až k autobusu 305 do Lubence v 7:20. Na trase autobusu – mapa se dá v aplikaci také zobrazit, jsem si našla možné výlety (zelené plochy), a pak už jen zbývalo dát do dohromady tak, aby se dalo dojít na nějaké další spojení odpoledne zpátky do Prahy. V sobotu ráno jsme se po krátké přípravě tedy vydali do Petrohradu. Od autobusu jsme se nejprve vypravili mezi poli k zámku Petrohrad a pak po červené značce, lemované plastikami všech možných českých svatých, nahoru na zříceninu hradu Petršpurk.

Poté jsme se vrátili kousek zpátky a pokračovali po zelené značce na Petrohradské skály. Které jsme prozkoumali skrz naskrz a dělali blbinky (hlavně já). Došli jsme až ke skalnímu útvaru Kolumbovo vejce.Dál jsme pokračovali po neznačených cestách, nejprve zkratkou ke kapli Guschel – Marterl a dál dolů do Stebna, což ale nebyla úplně hezká cesta. Nejprve samé bláto a pak zarostlá a plná překážek. V jednu chvíli jsme na protějším břehu potoka vyplašili rodinu divokých prasat. Ze Stebna jsme pokračovali po polňačce a později po modré značce do obce Krty. Většina cesty stála za prd, protože byla rozkopaná, pravděpodobně kvůli pokládání vodovodu. Z Krt jsme se vydali zase do kopce do lesa na Krtské skály. První zastávkou byl Čertův kámen, na kterém mají být vidět otisky, jak na něm čert vztekle podupával kopýtkem. Následoval zatopený Horní lom, Boží kámen a vyhlídka na nezatopený prostřední lom.

Dál jsme pokračovali po zelené značce do Jesenice, kolem Krtského rybníka, Jesenického viklanu a Jesenické „šmoulí“ vesničky U Houbiček. Skončili jsme v Jesenici na vlakovém nádraží odkud jsme jeli do Rakovníka a pak busem zpátky do Prahy.
Štítky:

Comments


bottom of page