top of page

Okolí Rokycan

-kdy-10/2020

-kde-Strašice(Plzeňský kraj)

-jak se tam dostat-autobusem Strašic

-čas-7 hod (27 km)

Náhodou jsme zjistili, že nám jezdí výhodný autobus ráno na jih od Prahy s konečnou zastávkou ve Strašicích. Dříve bychom ho nechali bez povšimnutí, ale jak už začínáme mít přehled, kde co je, ukázal se být více než výhodný. Z jedné strany se ze Strašic dá jít do Brd, z druhé strany do přírodního parku Trhoň - třeba na Bábovku. Na Bábovce už jsem loni byla, ale rozhodla jsem vzít sem také manžela. Ze Strašic jsme se vydali po zelené nahoru do lesa a před lesem se na lavičkách nasnídali s výhledem na Brdy. Kolem byly doslova strašidelně trnité stromy, že by nějaký druh akátu? V lese nás zase překvapilo neobvyklé množství červených muchomůrek. Hub tu bylo všeobecně plno a protože tu byl i huňatý mech a kapradí, vypadalo to tu barevně, jako v nějaké pohádce.

Z Bábovky jsme to vzali po zelené značce ke Žďáru a dali si dlouhý okruh kolem hory po studánkách. Začali jsme studánkou V Zádolí, pokračovali Nad Pavlovskem a postupně, samozřejmě s hrníčkem na koštování, obešli Žďár kolem dokola a skončili u studánky U Staré chaty.

Nesli jsme si s sebou hrnečky, takže jsme mohli všechny studánky okoštovat, teda ne že by to šlo. Některé byly lahodné, jinde byla kvalita vody pochybná, byly zakalené, nebo plné listí a některé byly dokonce vyschlé. Byli jsme jako lázeňští hosti, stále s hrnečkem v ruce, na procházce po lese a ochutnávali tu a tam nějaký ten pramen.

Potom jsme vylezli nahoru na Žďár a po hřebeni, cestou i necestou, protože jsme zabloudili, se vydali po červené značce směrem k Rokycanům. Vrchol hory je hodně vykácený a na mnoha místech značky chyběly, nemít navigaci, asi bychom byli hodně zmatení. Na vrcholu Žďáru jsou pěkné vyhlídky k protějšímu kopci Chlum a později také na Rokycany. A na závěr blátivá cesta na nádraží, aneb i tohle musí turista snášet :)


Štítky:

Comments


bottom of page