top of page

Od Berounky na hrad Krakovec

-kdy-11/2021

-kde-Kostelík, Krakovec, Všesulov, (Středočeský Kraj)

-jak se tam dostat-autobusem do Slabce, Kostelík, pila, nebo Krakovce, nebo Všesulova

-čas-5 hod (16 km)

Vytáhla jsem manžela na výlet a protože poslední dobou jsem na náročnější výlety chodila spíš sama, vybrala jsem o něco kratší trasu než jsem zvyklá. Přesto i mě překvapilo, jak bylo nakonec šestnáct kilometrů na zříceninu hradu Krakovec náročných. Autobusem jsme dojeli bez přestupu z prahy do zastávky Slabce, Kostelík, Pila a odtud už rovnou začíná žlutá značka vedoucí nahoru údolím řeky Javornice. Nejdříve nás přivítalo bahno. To mě sice trochu zklamalo, ale zase nic co by se nedalo čekat. Později se přidaly mostky přes říčku. Celým údolím se vinula široká cesta a desítkami brodů překonávala říčku a vedle každého brodu byl stlučený takový provizorní mostek ze dvou klád položených vedle sebe a zábradlíčka. Ovšem čím dál, tím v horším stavu. Až nakonec zmizelo zábradlíčko a říčku jsme tak museli překonávat jen po kládách. Pak zmizela druhá kláda. Nakonec se lezlo po různých špalkách a vyvrácených kmenech, muselo se skákat po kamenech a nebo rovnou ze břehu na břeh. Hrdě prohlašuji, že jsme vyvázli suchou nohou.

Naobědvali jsme vlastních sendvičů u rekreačního střediska Machův mlýn. Nutno dodat že až k Machovu mlýnu byla ještě cesta přes vodu jakž takž. Od Machova mlýna už se nešlo po žluté ale po červené a stejně tak, jako se na hranicích kraje často mění kvalita a povrch silnice, tak i tady se na hranici značek začal vytrácet bezpečný přechod přes vodu. Červená nás dovedla až na hrad Krakovec. Chtěla jsem manžela nechat hádat z jaké pohádky ho známe a proto jsem celou cestu trpěla a v hlavě mi zněla pořád dokola trpasličí melodie. Tak aspoň jsem mu jí u hradu jako nápovědu mohla zazpívat nahlas.

Od hradu jsme se vydali na sever přes vesnici a po žluté značce na vlak do obce Všesulov. Už když jsme na výlet vyráželi, říkala, jsem že chci hlavně využít, jaká je sem dobrá doprava, a že se kdykoliv může něco změnit. Nedávno jsem koukala, že můj oblíbený přímý autobus z Prahy do Strašic zrušili. Jak to dopadne s autobusem Praha - Zvíkovec netuším, ale jasné je, že vlakem se za pár týdnů už nepojede. Spojení se ruší.


Štítky:

Comments


bottom of page