top of page

Lom Maledivy

-kdy-06/2022

-kde-Nepomyšl (Ústecký kraj)

-jak se tam dostat-autobusem do Vroutku (případně lze i do Nepomyšle)

Protože předpověď na víkend hlásila vedro, rozhodli jsme se vydat se do přírody, ale aby to nebylo moc chození, a naopak hodně chlazení ve vodě. Radek se nedávno dozvěděl o jednom příhodném lomu, který se podle své barvy jmenuje Lom Maledivy. Jedná se o bývalý kaolinový lom nedaleko Žatce u městečka Nepomyšl. V sobotu ráno jsme se vydali autobusem z Prahy do obce Vroutek s přestupem v Hořovičkách. Autobusy na sebe navazují. Z Vroutku jsme se vydali kousek po silnici, kolem Dubového vrchu na polní asfaltku, která vede přímo kolem lomu. Celkem 7 kilometrů.

Lom sice není moc veliký, ale nebylo tam hodně lidí, takže si každý v klidu našel svůj plácek na ležení a ve vodě jsme se také vystřídali. Lom se skládá ze dvou zátok. Ta menší je spíše mělká, plná mazlavého bílého blátíčka – kaolinu. Ten si někteří i mazali po těle. Větší, členitá zátoka, ohraničená rákosím, je dostatečně hluboká i na plavání. Voda je mléčně bílá, až do modra. Pochybuji, že tu jsou ryby, jedinými zvířaty ve vodě jsou pravděpodobně žáby – skokani, kterých je tu opravdu hodně a minimálně jedna užovka.
U vody jsme strávili celý den, a protože podle předpovědi mělo být zataženo, ale nebylo, taky jsme se pěkně připálili, protože tu není nikde stín. Na břehu jsme také přespali jen tak na karimatce, neustále buzeni sborovou písní všech zmíněných žab. Dokonce jsme si užili i noční koupání.

Ráno jsme sice nečekaně zmokli – a bylo to obzvláště vtipné, protože dle radaru šel jediný dešťový mrak nad celou republikou. Úzký ani ne jeden kilometr ale dloooouhý a celou tou délkou šel přes nás. Zatímco v okolních vesnicích nepadla ani kapička, na nás se půl hodiny nepřetržitě valil déšť. Naštěstí nás už další noc nečekala, takže sotva mrak přešel a zase začalo svítit sluníčku, usušili jsme, co se dalo, ještě jednou si zaplavali a pak vyrazili do Nepomyšle na autobus.

S přestupem v Podbořanech jsme dojeli do Žatce. Ta jsme si prošli náměstí a hradby. Na náměstí v Žatci mají takovou zajímavost – chmelnici. S popiskem „Nejmenší chmelnička na světě“. Ze Žatce jsme se pak autobusem vrátili zpět do Prahy.

Štítky:

Comments


bottom of page