top of page

Labské pískovce a Grosser Zschirnstein

-kdy-07/2020

-kde-Děčín (Ústecký kraj)

-jak se tam dostat-vlakem do Děčína, autobusem do Maxiček

-co tam-vyhlídky, pískovcové stolové hory na německé straně, málo turistů


Výlet jsme tentokrát zahájili v pátek večer v jídelním voze vlaku z Prahy do Dečína a u piva a vína si pěkně pokecali s dvěma čundráky, kteří měli stejnou cestu. Na nádraží v Děčíně jsme se ale museli rozloučit, oni už vyráželi poctivě pěšky, my se popovezli autobusem do Maxiček, odkud jsme pokračovali směr Labská vyhlídka. Zatímco jsme se vezli ve vlaku, přehnal se krajem pořádný slejvák, teď už nepršelo ale všechno bylo mokré, kolem se vznášela mlha a kapalo ze stromů. Navíc už se pomalu začalo stmívat. Na noc jsme si ustlali jen na plachtě, obalení ve spacácích i v mlze a celou noc se ta mlha srážela na okolních stromech a kapala na plachtu jako kdyby ťapaly něčí nožičky. Ráno jsme měli spacáky pořádně vlhké, ale v noci bylo teplo a ráno se mlhou snažilo prodrat sluníčko a tak nám naštěstí všechno vysušilo ještě než jsme se vypravili na další cestu.


Nejprve jsme se vypravili nabrat vodu ke studánce U Rampy, odtud jsme se dostali na žlutou značku a stoupali nahoru. Cesta to byla zajímavá, protože byla vydlážděná z velkých kamenných bloků, které ale ve vlhku klouzaly a tak nás udržovaly pořád ve střehu. Ze žluté na zelenou a po chvíli jsme skrz Českou bránu vešli do Německa. Česká brána zní velmi poeticky a tak pro nás bylo zklamáním, že je zde jen obyčejná závora. Na Německé straně jsme se brzy dostali do potíží, protože jsme neměli stažené mapy a nebyl tu signál. Hledali jsme studánku, ale našli jen tůňku s budoucími žabičkami, ještě, že jsme si U Rampy nabrali opravdu hodně.

Nad námi se tyčil skalní masiv Grosser Zschirnstein, tam jsou známe obří převisy a taky tam mířilo spousta lidí. My se ho rozhodli nechat na později a zkusit štěstí na Kleiner Zschirnstein kousek dál. Vychutnali jsme si vyhlídky na Německou stranu. Na Saské Švýcarsko, nebo například Königstein. A obzvláště večer se na to krásně koukalo.Ráno jsme se přesunuli na Grosser Zschirnstein a dohnali vše, co jsme včera propásli. Místní vyhlídky jsou spíše na Českou stranu, v dáli jsme viděli Bukovou horu nebo Děčínský snežník.


Některé místní převisy jsou vedené jako oficiální bivakovací místo, jeden z nich by dokonce mohl ubytovat desítky lidí najednou. Rozměry jsou těžko popsatelné, desítky metrů na délku a hluboký možná 6 až 8 metrů kam se dá v klidu dostat v podřepu. Až jsem z toho měla klaustrofobii, když jsem zalezla až dozadu a dostala strach co by se stalo, kdyby mě ta masa skály nade mnou zavalila. Zpátky do Čech jsme se vydali kolem Klopotského potoka a pak kolem Labe do Dolního žlebu. Lesnaté skalní výběžky se tyčily na obou stranách a procházka podle řeky s vyhlídkou na kaňon Labe tak bylo pěkné zakončení našeho výletu.

Comments


bottom of page