top of page

Aksamitova brána

-kdy-01/2022

-kde-Zdice, Králův Dvůr (Středočeský Kraj)

-jak se tam dostat-autobusem do Zdic, Tmaňe, nebo Králova Dvora

-čas-5 hod (17 km)

První lednový výlet nás zavedl na Berounsko. Autobusem jsme se svezli do Zdic, odkud jsme si po zelené a červené turistické značce vyšlápli na kopec k přístřešku u Lounína. Po Vánočním hodování mi to teda do kopce moc nešlo a to nás jich čekalo spousta dalších. Sotva jsme dosáhli téměř vrcholu kopce, už jsme zase klesali dolů po zelené do obce Slavíky a hned zase do kopce na Koukolovu horu. Z té byl hezký výhled do krajiny, naštěstí už i z louky po které se stoupalo nahoru, takže zastávky na vydýchání byly opodstatněné. Na vrcholu hory je kaplička, u které si zrovna někdo opékal buřty, moc jsme se nezdrželi, nebo bychom byli celí vyuzení od kouře.

Zelená značka pak obkroužila vrchol hory skoro kolem dokola a tady to začalo být docela zajímavé. Sotva jsme od kapličky sešli ten největší sešup, ukázalo se, že vrchol hory je na odhalených rozeklaných skalách protkaných zespod tunely a jeskyněmi. Na některých odhalených místech jsou dokonce drobné krasové ozdoby.

Ze zelené jsme přesedlali na žlutou a po silnici jsme došli do osady Havlíčkův Mlýn, ke studánce a potom zase pořád strměji nahoru. Nebylo to vůbec snadné, bahno nám pod nohama klouzalo, těžko se hledala nějaká opora na nohy, neustále jsme viseli na stromech. Ale zvládli jsme to a tak jsme se mohli pokochat skalním obloukem Axamitova brána. Vždycky jsem si myslela, že je to Axamitovááá brána a že ten axamit je nějaký nerost. A vlastně až tenhle výlet mě vyvedl z omylu, protože ve skutečnosti se jedná o pana archeologa Jana Axamita.

Kousek za branou, nahoře na pasece, je na skalní hraně ještě další zajímavost, Jelínkův most. Jestli je ten pojmenovaný po zvířeti, nebo nějakém panu Jelínkovi, jsem nenašla. Každopádně to bylo moc příjemné místo na oběd a krátký odpočinek. Hodně foukalo, takže krátký odpočinek stačil a vydali jsme se dál po žluté značce kolem velkolomu Čertovy schody. Tu a tam byla nějaká zajímavá vyhlídka na lom, tu a tam zase kolem cesty nějaká technická zajímavost.

Ze žluté značky jsme odbočili do obce Koněprusy a pak dál po polních cestách k vodní nádrži Suchomasty. Tady už skončily veškeré hezké pěšinky a cestičky a až do Králova Dvora na autobus jsme museli po silnici. Nebylo to nic moc, protože byla docela frekventovaná, snad jen minizoo u železničního přejezdu, kde měli pštrosy a různé husičky mi zvedla trochu náladu. Na autobusovou zastávku jsme došli v záři zapadajícího slunce, které se celý den skrývalo a až úplně na večer se někde na západě prodralo trhlinou mezi mraky a trošku nám posvítilo, než zase cestou domů padla tma.

Štítky:

Comments


bottom of page