top of page

Dalejské údolí, severní část

-kdy-05/2020

-kde-Řeporyje, Nové Butovice (Praha)

-jak se tam dostat-autobusem, vlakem do Řeporyjí, autobusem na zastávku Archeologická nebo Ovčí hájek

-čas-2,5 hod (6 km)Výchozí bod pro procházku Dalejským údolím jsem zvolila Řeporyje. Od náměstí vede zelená turistická značka, nejprve po asfaltce, ale po chvíli odbočuje na lesní pěšinu, aby se zase rozšířila na širokou kamenitou cestu. Zpočátku vede podél potoka, kolem polorozbořeného mlýna, pak stoupá a vede kolem odhalených skal Dalejského profilu a lomu Mušlovka a Černého lomu, odkud je zajímavý výhled na protější "stolovou horu "nad lomem Požár.
Následují osady domečků "V Údolí a Ve skalách", bylo už pozdě odpoledne a na cestě jsem nepotkala ani živáčka, jen nějaké ptactvo. Kosák mi pěkně zapózoval, zatímco (pravděodobně) rehek zbaběle uletěl. Možná že se tu slétají za potravou, okolní keře jsou obalené pavučinami ve kterých se to hemží housenkami. Našla jsem si, že by to měla být předivka brslenová. Asi o týden později, se vyžrané housenky začaly spouštět na vláknech dolů na cestu jako jednotka SWAT a chudáci chodci a cyklisté mezi nimi museli kličkovat :)

Cesta pokračuje kolem vlakového nádraží Praha Holyně, kolem PP Opatřilka - Červený lom na jedné straně a umělecké instalaci Bojiště s polámanými panáky z kamenných kvádrů na straně druhé.

O kus dál se Dalejské údolí napojuje na Prokopské údolí. je možné se odsud vrátit výstupem po pěšina nad lom a dále na autobus na Velkou ohradu anebo, a to jsem zvolila já, pokračovat doleva Prokopským údolím. Tady je studánka Na Troníčku a cestička podél nově vytvořených meandrů Prokopského potoka. Nakonec se kolem Hemrových skal dojde pod hráz nádrže Asuán.
Štítky:

bottom of page