top of page

Řepora a Krteň

-kdy-05/2020

-kde-Řeporyje, Třebonice (Praha)

-jak se tam dostat-autobusem, vlakem do Řeporyjí, po modré od metra Stodůlky

-čas-2 hod (5 km)

Řepora je malá přírodní oblast na jihozápadním okraji Prahy. Nejlépe se sem dá dostat po modré značce od metra Stodůlky anebo z Řeporyjí. V severní části parku je nepřístupná středověká vesnička odkud vede modrá značka po široké cestě mezi rybníky. Mně tu sice zastihla krátká přeháňka, ale brzy odezněla a alespoň zanechala na pozadí dramatické mraky.

Vydala jsem se podél Dalejského potoka směrem k silnici, ven z Prahy. Pod mostem, kde vede potok, je nenápadná pěšina po levé straně směrem na Třebonice a ke kostelíku na Krtni. Na horizontu je vidět rozestavěné sídliště na Stodůlkách a za zády šumí silnice vedoucí na Pražský okruh, ale jinak je tu hezká příroda. Rákosí, kvetoucí luční rostliny, nebo celý koberec z přesliček. Kostelík svítí už z dálky, palouk kolem něj pěkně upravený, jsou tu lavičky a kamenný stůl stojící po vzoru menhirů na údajné energetické linii.

Zpátky jsem se vrátila stejnou cestou podél potoka a prošla si naopak východní část Řepory. Tady se chod po dřevěných chodníčcích mezi tůněmi a nakonec dřevěné schodiště člověka vyvede do nového sídliště. Po dešti je tu trochu blátivo, je možné se po poli oklikou vrátit zpět na modrou značku, nebo po silnici na sídliště a odtud již po chodnících buď na metro Stodůlky nebo na Luka.

Štítky:

bottom of page