top of page

Rokle kolem Unhoště

-kdy-04/2020

-kde-Unhošť (Středočeský kraj)

-jak se tam dostat-autem, autobusem z Prahy

-čas-8 hod (22 km)Lesy pod Unhoští nabízejí spoustu zajímavých roklí a míst na procházku, kde jsme na neznačených cestách nepotkali ani živáčka. Jen to bylo všude rozryté od kol, poslední dobou si všímáme stále častěji cyklistů, co si libují ve sjezdech z kopce. Bohužel po nic zůstává jen spoušť a rozrytá země.

Prošli jsme Bábinou roklí, Ptickou roklí, Kalnou roklí opět nahoru a za Modrým vrchem podél bezejmenné rokle dolů na červenou turistickou značku. Díky napjaté situaci posledních dní, jsem si najednou mnohem více vážila jednoduchých okamžiků v lese. Přišlo jaro se vším všudy, ptáci zpívali a všude to kvetlo a vonělo.

Na červené značce už byl zase frmol, cyklisté i pěší všemi směry, hluk je se všichni útokem vrhli do chat a chalup a začali po zimě dávat do pořádku střechy a zahrady. Velmi rádi jsme tedy zase opustili značku a vydali se podél Chyňavského potoka na západ. Cesta sice v podstatě celou dobu vede chatovou osadou, takže plánované posezení u potoka se nekonalo, ale zase jsme alespoň po cestě šlapali sami a nemuseli nikomu uhýbat.

Vystoupali jsme pěkně vysoko, přešli rozpálené pole a mířili do chatové osady Okrouhlík. Na obzoru jsme viděli rozhlednu Vysoký vrch, kde jsme byli minulý týden, kruh se začíná uzavírat, další oblast máme probádanou. Ale rozhledna nebyla to nejzajímavější, co na nás z okolních lesů shlíželo. O kousek dál jsme v dáli viděli trčet zvláštní strom a až zoom na foťáku odhalil co je na něm tak divného. Je to vysílač maskovaný jako smrk, až na to, že vysílače by si člověk už ani nevšiml, ale podivný smrk už zdaleka přitahuje pozornost.

Před posledním úsekem cesty jsme navštívili pivovar Dědkův mlýn, který má otevřené výdejní okénko. Po celodenním šlapání z kopce a do kopce jedno orošené skutečně bodlo. Od pivovaru už je to jen kousek po pěšině kolem potoka k Červenému mlýnu, kde plynule navazuje na zkratku na modrou turistickou značku. Modrá se kroutí po úbočí kopce kolem Černého potoka až do UnhoštěŠtítky:

bottom of page