top of page

Klíčava a PR Brdatka


-kdy-12/2019

-kde-Zbečno (Středočeský Kraj)

-jak se tam dostat-vlakem do Zbečna, Křivoklátu

-čas-5 hod (17 km)

Tak jsem si nedávno zopakovala cestu za Zbečna na Křivoklát, ale pro změnu po druhém břehu Berounky, kolem Klíčavy a přes PR Brdatka. No, narovinu, protější břeh byl hezčí. Nejprve mě čekal výstup do kopců, kterým jsem se na posledním výletě jsem tak posmívala. Ale protože teď výletím často a jsem jak se říká "rozchozená" nijak zvlášť jsem se nezapotila. Cestou po červené značce vzhůru se člověk může pokochat výhledem z Masarykovy a bezejmenné vyhlídky. Další cestu jsem si ale naplánovala po žluté značce, takže jsem si to k ní zkrátila přes obec Sýkořice.

Po žluté jsem pak pokračovala mezi poli k lesu. Přes brzkou ranní oblohy táhly mraky a tu a tam se sypal poprašek sněhu. Lepší po pocukrované stezce než po blátě, takže za mně příjemná změna. prošla jsem se lesem a kolem Lánské obory po červené značce jsem sestoupila k přehradě Klíčava. Z rozcestníku je sice značená hráz přehrady, ale dá se dojít pouze k ní, na hráz už je vstup zakázán. Přeci jenom je to významné zásobárna pitné vody.

Počasí zůstávalo nevlídné, ale nepršelo a už ani nesněžilo, nefoukal vítr. Barvy v přírodě nic moc, ale zato se šlo hezky. Od Klíčavy stoupá červená značka k vyhlídce Hrby a dál přes lesy až k místu zvaném Písky. Tady už začal houstnout turistický a cyklistický provoz. Křivoklát už je nedaleko.

Z Písků se jde po naučné stezce Brdatka. Pěkná pěšinka v kopci s nízkými duby, tu a tam vyhlídka na Berounku skrz stromy. Hlavní vyhlídka, která je alespoň trochu odkrytá je u altánku Gloriet a pak ještě jedna bezejmenná před tím, než stezka začne odbočovat do lesa.

Cestu kolem Křivoklátu jsem si trochu protáhla přes rekreačně naučný areál, kde je například Geologická expozice místních hornin. Velké balvany různých typů kamenu tu mají vždy kousek uříznutý a člověk by vůbec nečekal jak se hladkým řezem ošklivá hrouda promění na luxusní obložení. Sešla jsem na modrou naučnou stezku a kolem hradu do obce a na nádraží.

Štítky:

bottom of page