top of page

Brandýs nad Labem - Stará Boleslav


Mé rodné město, byť jsem tu strávila jen těch několik dní v porodnici, a noční můra při vyplňování dotazníků, protože název je tak dlouhý, že se samozřejmě nikam nevejde. Odpolední výlet jsem začala u zámku v Brandýse, zámecká zahrada i nádvoří je přístupné zdarma, naproti vstupu do nádvoří je zajímavá socha milenky Rudolfa II, který používal zámek jako letní sídlo.

Po modré značce jsem sešla dolů k vodě, kde stojí budova bývalého pivovaru a mlýna a kamenný most ze kterého se dá přejít na stezku, která podchází silniční most a vede přes ostrůvek k labské stezce. Procházku po ostrůvku jsem si nechala na zpáteční cestu, ale už jsem to bohužel nestihla. Přešla jsem po mostě přes Labe a vydala se po břehu k Proboštskému rybníku.

Pokračovala jsem k tůni před Starou Boleslaví, ve vodě tu byl silný provoz, na hladině se proháněly kachničky a nutrie. První nápadnou stavbou za mostem je slavná bazilika Svatého Václava, kde byl u dveří jedné z bočních kaplí podle pověsti zavražděn kníže Václav. O kousek dál je po levé straně Staroboleslavská brána a před ní u parkoviště tramvajová zastávka i s tramvají na kolejích odnikud nikam. Dočetla jsem se, že je to upozornění na špatnou dostupnost města veřejnou dopravou a ukázka možné vlakotramvajové linky. Ještě výše je Mariánské náměstí s radnicí a další kostel (Nanebevzetí panny Marie).

Přes Husovu Alej se dá dojít do parku PP Hluchov, ten jsem jednou měla to štěstí navštívit při opravě mostu spojujícího Bransýs s Boleslaví, který v těchto místech úplně chyběl. Lidé jedoucí autobusem tak museli vystoupit, obejít pilíře mostu lesem a na druhé straně znovu nastoupit do jiného autobusu. Most přes Labe jsem tentokrát prošla po opačné straně a mohla se tak podívat na plavební komoru, elektrárnu i kamenný most, kde jsem cestu začínala.

Štítky:

bottom of page