top of page

Rakvice, Zaječí, Vinařství u Kapličky


-kdy-08/2018

-kde-Rakvice, Zaječí

-jak se tam dostat-vlakem, autobusem z Brna nebo Břeclavi

-čas-4 hod (11 km)

Ačkoliv to zní šíleně, výlet na Moravu se dá spáchat během jediného dne tam i zpátky. Chce to jen silnou vůli a vyrážet už vlakem před šestou ráno, při cestě ve dvou být vybaven například skupinovou víkendovou jízdenkou, na kterou můžou jet 2 dospělí (a 3 děti) neomezeně po celé ČR za necelých 700 Kč. Tentokrát mi dělal doprovod táta, no teda spíš já jemu, poslední dobou si Moravu a výlety po vinařstvích velmi oblíbil. Nebýt čtyřicetiminutového zpoždění vlaku už před odjezdem, kdy jsme litovali, že jsme mohli ještě spát, cesta utíkala rychle a v deset už jsme vystupovali v Rakvicích. Hned po pár metrech nás lákali na burčák, ale cesta před námi byla dlouhá a tak jsme odolali.

Z Rakvic vede zelená značka krásnou cestou mezi vinicemi k rozhledně Maják na Přítlucké hoře. Bylo sice horko, ale dalo se jít, a všude kolem už byly zralé hrozny všech možných odstínů. Jediné, co by mohlo někomu zkazit den, byly neustálé rány z děl proti špačkům rozmístěným všude okolo. Některá děla byla přímo u cesty, výhodou bylo, že jsme si je mohli prohlédnout, nevýhodou zase strach, že zrovna vystřelí. Sice z nich ve skutečnosti nic nelétá, je to jen trubka přidělaná na propanbutanovou lahev, kde bouchne trochu plynu, zblízka je to ale pořádná rána, navíc některá děla střílejí zcela náhodně.

Rozhledna Maják nabízí výhled na Pálavu, nádrž Nové Mlýny, obec Zaječí a Vinařství u Kapličky - cíl dnešního dne, ale také až na Lednicko-Valtický areál a rozhlednu Minaret. Pokochali jsme se a pokračovali do vinařství, nejtěžší úsek byl výstup na poslední kopec. Slunce už žhnulo a my, samozřejmě bez opalovacího krému, protože jsme čekali horší počasí, jsme se začali pěkně připejkat.

Vinařství u Kapličky vzniklo teprve v roce 2005, do té doby byl kopec zcela holý. Bylo postavené ve starém slohu a sklepy vyzděné ze starých cihel, takže vše vypadá historicky, ale ve skutečnosti jsou všechny stavby úplně nové. Jeli jsme sem hlavně proto, že byl den otevřených sklepů a konaly se prohlídky s degustací zdarma. Prováděl nás zkušený sommeliér a je pravda, že jsme se dozvěděli i zajímavé věci. Například že dubový sud na zrání červeného vína se může použít jen třikrát (tak proto mají moraváci všude sudy jako dekorace!) nebo že do jakostního vína se nesmí přidávat cukr, ale může "kyselinka" citrónová (proč by to někdo dělal?!) :-)

Každopádně to bylo fajn, na závěr jsme si ještě vyšli na vrchol kopce nad vinařstvím, kde stojí rozhledna Dalibor, ta ani zdaleka nenabízí takový pěkný výhled jako Maják. Kaplička vedle rozhledny je také nově postavená spolu s vinařstvím, ale údajně stojí na místě, kde kdysi dávno pradávno už jedna kaplička byla a podle které jsou pojmenované okolní viniční tratě, podle kterých se jmenuje vinařství (je to zamotané, vím, ve zkratce to vypadá, že se jich tak dlouho ptali, proč je to U Kapličky, když tu žádná není, že se jí rozhodli postavit).

Výlet jsme zakončili cestou do Zaječí na vlak. V obci Zaječí se zrovna konala slavnost zase u jiné kapličky, kterou pořádala obec pro své občany. Víno, slivovice, cimbálovka - alespoň jsme zašli se podívat, ať máme výlet kulturně kompletní a pak už jen nekonečná cesta k vlaku a domů.

Štítky:

bottom of page