top of page

Olomouc


-kdy-05/2018

-kde-Olomouc (Olomoucký kraj)

-jak se tam dostat-vlakem

-co tam-Tvarůžky, památková zóna, květiny, tvarůžky, další památky a zase tvarůžky

Už jen cesta může být zážitek, Do Olomouce určitě, protože leží na železničním koridoru, kde si člověk může vybrat čím se sveze, tak jsme to vzali tam a zpátky na různé způsoby. Výlet jsme si naplánovali jen na víkend ze soboty na neděli. Táta jezdí do Olomouce docela často, tak nás vybavil pár dobrými tipy. Hned po výstupu z vlaku jsme se tedy vydali do budovy Regionálního centra, nejvyšší budovy v okolí. V jednom z posledních pater je čínská restaurace a vyhlídka na město. Místo činu je dobré si před návštěvou obhlédnout a je to zdarma. Pak jsme si zašli na tvarůžkovou česnečku do malé restaurace poblíž budovy bývalé dobytčí tržnice a už hurá do města.

Od tržnice je to už co by kamenem dohodil na Olomoucký hrad - ve skutečnosti je to spíš katedrála. Uličkami podél hradeb jsme se propletli až k našemu ubytování - přímo na hradbách města, chvíli jsme si orazili a zašli si na oběd. Zatímco Radek pokračoval v tvarůžkovém tažení (tentokrát obálené a smažené) já radši vsadila na kuře. A pak jsme zahájili exkurzi po památkách. Spíš než výčet všeho co jsme navštívili, dám do placu pár tipů.

Sloup nejsvětější trojice, památka Unesco je uvnitř dutý a dá se do něj vejít, na noc se zamyká.

Olomoucký orloj (naštěstí včas vyslechnuto od skupinky s průvodcem) odbíjí pouze jednou denně a to přesně v poledne. Stojí to nervy vydržet až do konce představení. Původně tu byl lepší a hezčí, ale byl poničen a v polovině 20. století upraven do "socialistické" podoby, kdy se místo svatých ukazuje například dojička krav, horník nebo kovář. Zajímavější je spodní část, která narozdíl od pražského orloje ukazuje poměrně srozumitelný kalendář - dny v týdnu, měsíc, datum, kalendářní svátky a fáze měsíce - na tu je lepší se podívat v noci, pokud svítí měsíc, můžete si porovnat, že svítí stejně jako na orloji.

Před a po orloji probíhá komentovaná prohlídka radniční věže, ale místo ní bych doporučila spíš vedlejší kostel sv.Mořice. Na zeď kostela přiléhá vyhlídková věž. Vstupným je příspěvek na opravu kostela. Výhled je skvělý, věž je vyšší než věž radnice. Ale nejvíc super je schodiště nahoru a dolů - jsou tam totiž dvě navzájem se míjející schody. Běžný turista, zvyklý se na otravné vyhýbání se v úzké chodbě protijdoucím si tak připadá jako v jiné dimenzi. Slyšíte hlasy, už se chystáte se přitisknout na stěnu a oni vás najednou míjí úplně jinudy a jsou stejně překvapení jako vy.

Na Náměstí republiky, na budově Muzea umění je v současné době pohyblivá socha zloděje od Davida Černého. Bohužel, velké bohužel, protože jsem se na něj hrozně těšila, byla zrovna rozbitá. Za normálních okolností socha v každou celou hodinu šplhá se svým lupem na zádech po římse, funí a sprostě nadává.

Na půl cesty mezi vyhlídkovou věží a zlodějem je Tvarůžková cukrárna, kde kromě hlavních jídel, jako je tvarůžkový hotdog, burger, nebo bramboráčky, mají také slané tvarůžkové zákusky. V infocentru u orloje zase mají automat na tvarůžky - zajímavé je, že Olomoucké tvarůžky nejsou z Olomouce ale z 40 km vzdálených Loštic.

Botanická zahrada Flora Olomouc - Rozárium nabízí zdarma příjemný odpočinek. V květnu byly všechny růže v plném květu a vůni a také se zde nachází několik exemplářů kuriózního stromu - liliovníku tulipánokvětého.

Na protější straně řeky než je rozárium se nachází Bezručovy sady. Ty kromě pěkné procházky podle mlýnského potoka a několika zajímavých průchodů přes hradby do města (např skrz Filozofickou fakultu) také hodně poničenou hrobku. Nejvíc šokující je, že obsahuje přes tisíc ostatků zabitých v první světové válce ale ne Čechů ale Jugoslávců.

Ve Smetanových sadech zase pobíhají volně pávi a perličky.

Autobus na Svatý kopeček - poutní místo nad Olomoucem (kde je i zoo) je nejlepší navštívit na začátek nebo na konec. Autobus totiž jezdí každých 20 minut od vlakového nádraží. Nejlepší výhled z kopečku není přímo od kostela ale od parku u vily Jiřího Volkera pět minut od kostela.

Štítky:

bottom of page