top of page

Bulharsko - Nessebar


07/2017

-Čas-5 dní

-Co tam-odpočinek, koupání v moři pro nenáročné, dobré jídlo, víno, nízké ceny

-Cena bez letenky-kolem 3500 Kč na osobu, 5 dní = ubytování, jídlo, doprava na místě

-Cena letenky-kolem 5500 na osobu

-Jak se přepravovat-autobusem, poměrně dobrá infrastruktura, ale špatné informace o ní, taxíkem

-Kde spát-v hotelích/apartmánech

-Nezbytná výbava-Hotovost v místní měně

Burgas bylo známé dovolenkové místo generace našich rodičů, ale dodnes to tu žije přísunem neustálého davu turistů a nové a nové hotelové komplexy se staví kam až oko dohlédne. Bulharsko má jednu hlavní výhodu a tou jsou nízké ceny, většinou i nižší než u nás a starší generace určitě ocení, že se tu dobře domluví rusky. Ostatní aspekty, hlavně čistota moře, už rozhodně například za takovým Chorvatskem nebo Řeckem citelně zaostává. Také se jedná o Černé moře a ne Středozemní.

K pobytu jsme si vybrali okolí historického města Nessebar, konkrétně apartmány na písečném výběžku mezi Nessebarem a městečkem Ravda. Chtěli jsme si hlavně odpočinout, poslední dobou to bylo v práci dost náročné a tůry po kopcích jsme si s přítelem taky užili až až. On s kamarádem přešel hory mezi Albánií a Černou Horou, já jsem zase s kamarádkou prošla Tatranskou magistrálu. Těšili jsme se, že nebudeme nic dělat, protože v těchto místech ani není co dělat. A skutečně to tak bylo. Měli jsme apartmán s výhledem na moře, doslova pár metrů od mořské hladiny. Sem tam jsme si něco uvařili, sem tam zašli na jídlo do restaurace.

Z letiště v Burgasu se do Ravdy i Nessebaru dá dobře dostat autobusem číslo 11, který jede každých 40 minut, stojí 6 Leva na osobu a má zastávky každých pár metrů. Kolem autobusové zastávky krouží taxikáři a snaží se nalákat lidi. Ve čtyřech to například do Ravdy vyjde na 10 Leva na osobu. Jak v Ravdě tak Nessebaru je nespočet krámků, obchodů i pár supermarketů. Dají se sehnat všechny základní potraviny, suroviny, ovoce a zelenina. Dělali jsme si vlastní snídaně a obědy, různé saláty, těstoviny, melouny, všechno levněji nebo velice podobně jako v Česku. Specialitou jsou ovocná vína, která jsou ale šíleně sladká. Po první sklence jsme už plánovali jak je nakoupíme domů, po poslední jsme měli zalepenou pusu a byli rádi že už je to za námi.

Pláže jsou tu písečné, dokonce se mezi Ravdou a Nessebarem nachází několik velkých písečných dun. Dlouhá pláž je u Nessebaru plná placených slunečníků a lehátek, čím dále od Nessebaru, tím méně placených úseků a úplně nakonci u útesů je nuda pláž. Začátkem června už bylo moře příjemné na koupání ale zato občas foukal chladný vítr. V mělkém moři byly často vlny, dalo by se tu dokonce jezdit na body boardu. Vždy odpoledne připlavaly mořské řasy ale dalo se koupat i mezi nimi. Moře je překvapivě málo slané. Parky a okolí hotelů je většinou neupravené a plné plevele a odpadků, podobně jako třeba v Řecku a skutečně se dá jít jen na pláž - do obchodu - do hotelu - na večeři.

Bulharské jídlo platí za velmi zdravé, přesto jen málokde nabízejí tradiční bulharskou kuchyni (výjimkou jsou ryby) a všude jsou spíše pizzerie, kebaby a smažené fastfoody. V Nessebaru jsme ale nakonec našli bistro, kde jsme mohli ochutnat místní speciality, polévku tarator (studená s mlékem, okurkou a koprem), kavarma (něco jako guláš, omáčka s prorostlejším masem, zelenina a pálivé papriky), šopska salát (ano pochází z Bulharska, dávají tam okurky a rajčata a zvlášť na kraj cibuli a pak horu sýra). Také jsme měli pečené papriky, někde je prý přidávají i do šopáku, musaku, jelikož je jejich kuchyně ovlivněná řeckou, nebo například tradiční plněné papriky, ty se dělají jako u nás, s tím rozdílem, že omáčka není rajská ale něco jako řídký bešamel. Pije se tu například pivo Zagorka.

Nejkurióznější se nakonec ukázalo ochutnávání ryb. Obzvláště jedné, kterou jsme si objednali na slepo pod jménem vatos. Přinesli nám obalené a osmažené proužky něčeho, co nejvíc ze všeho připomínalo ploutve, mělo to mírně tužší maso, spíše připomínající kuře než rybu a hlavně uvnitř chrupavčité tenké kosti, které připomínaly brčka se spoustou kolínek. Trochu jsme se ošklíbali, ale všechno jsem statečně snědla až jsem se později dozvěděla, že jsme snědli rejnoka. Chudák.

Většinou jsme se koupali a jeden den vyrazili do starého Nessebaru, historického města na ostrově, spojeného s pevninou silničkou u které stojí nečekaně velký černý větrný mlýn. Staré město je postavené jako past na turisty, samé obchody se suvenýry, restaurace, kavárny a další obchody se suvenýry kam až oko dohlédne. Je tu jedna nebo dvě miniplážičky, několik přístavišť, které podle chátrajícího terminálu sloužily dříve i jako mezinárodní přístav.

Všeho všudy jsme tu strávili 5 dní a z toho vlastně dva napůl na cestě a bylo to akorát abychom se nezačali nudit. Na závěr jsme si prohlédli muzeum letadel u letiště - zrovna se otevírá a ještě vše není hotovo, ale je vidět že nabídne i vstup na palubu i do kokpitu některých letadel a vypadá, že bude zdarma. Na závěr ještě jedna taková zajímavost, kousek od Burgasu je velké odsolovací jezero, které při pohledu z letadla hraje všemi barvami.

Štítky:

bottom of page