top of page

Mělník


-kdy-07/2017

-kde-Mělník (Středočeský Kraj)

-jak se tam dostat-vlakem, autobusem

-čas-4 hod

Co se sobotním odpolednem, kdy se počasí střídá každých pět minut a hrozí přeháňky? Chce to nějaké místo ne moc daleko, pro případ úspěšného nebo méně úspěšného útěku před slejvákem a nějaké aktivity i vevnitř. Vyrazili jsme tedy od mých rodičů autobusem na Mělník, je to kousek a spousta míst co navštívit. Dokud bylo pěkné počasí, vyrazili jsme z autobusové zastávky Fibichova rovnou za nosem k Labi a na Vrázovu vyhlídku. Ta nabízí stejně jako okolí zámku, o patro výš, výhled na soutok Labe a Vltavy. Ten je úplně vzadu, bližší soutok je už nové Labe a ještě jednou voda z Vltavy, tentokrát jako plavební kanál pro lodě.

My pokračovali dál k mostu a přes něj do Hořínského parku. Cestičkami, skoro jako někde v džungli, občas blátem občas přes kopřivy jsme se prodrali až Hořínskému zdymadlu. Zrovna bylo v plné akci, jedna loď šla nahoru, čtyři další dolu a další parníček už čekal až bude moct vplout do vypuštěné komory po těch čtyřech menších. Rodiče pak říkali, že neviděli nikdy zdymadlo "v akci", my tam byli okolo půl čtvrté, kdybyste chtěli zkusit stejný čas. Soutok Labe a Vltavy je jen velice těžko dostupný, zato soutok Labe a plavebního kanálu stojí za příjemnou procházku už jen kvůli výhledu na Zámek. Cestou zpátky, tentokrát už příjemnější cestou po žluté značce se začalo zatahovat a poprchávat.

Těsně pod zámkem nás zastihla pořádná průtrž mračen a tak jsme se schovali v kostnici v kostele Sv. Petra a Pavla hned vedle zámku. Kostnice je mnohem méně působivá než například ta v Kutné Hoře. Popravdě to spíš byl zajímavý úkryt před deštěm než že by to na nás zanechalo nějaké dojmy. Nachází se v jedné místnosti a přestože údajně obsahuje kosti až 15 000 lidí, jsou to prostě jen kosti na hromadě. Déšť nepřestával a čas se krátil a tak jsme se přesunuli na nedaleké náměstí a do informačního centra, kde je vstup do podzemí. Poslední prohlídka vychází v 17:00. Svérázný chlapík nás navlékl do přileb, díky za ně, protože nemít je, tak máme rozmlácené hlavy o strop, a prošli jsme tunelem se podívat na místní studnu. Je hluboká 54 metrů a má speciální způsob plnění, který zajišťuje, že je voda stále ve stejné hladině. Znova se nedá říct, že by to byla úžasná prohlídka ale když už nic, tak se tu na vlastní oči přesvědčíte odkud má Mělník své jméno.

Protože se počasí trochu umoudřilo, vydali jsme se zpět k zámku, mrknout na vyhlídku a pak do zámecké restaurace ochutnat místní známé víno - Ludmilu (ale ta nám moc nejela :) )

Štítky:

bottom of page