top of page

Vycházka kolem Hnanic


-kdy-05/2017

-kde-Hnanice (Jihomoravský Kraj)

-jak se tam dostat-autobusem ze Znojma, vlakem ze Znojma do Šatova, autem

-čas-3h (9km)

Hnanice jsou malá vinařská obec kousek od Znojma a hlavně přímo na hranici národního parku Podyjí. Je tu hned několik možností, kam se vydat. Už dříve jsme si například udělali výlet ze Znojma kolem Dyje do Hnanic, nebo naopak na opačnou stranu do Vranova nad Dyjí.

Tentokrát jsme vyrazili jen na takový nedělní vycházkový okruh na vyhlídku Železné schody. Výlet začíná po žluté značce, ze které jsme u lávky přes řeku odbočili na modrou. První zajímavost na cestě je oblast zvaná Devět mlýnů. Jejich trosky tu stojí dodnes a pomalu si je přivlastňuje příroda.

Následuje cesta přes lanový most před Dyji a pak pomalé stoupání vzhůru. Z této strany mnohem příjemnější než z opačné strany, opravdu doporučuji zachovat tento směr. Když budete mít štěstí a bude teplý den, potkáte určitě jeden z místních symbolů – ještěrku zelenou. Některé exempláře co před námi prchaly do křoví, byly extrémně vypasené a dlouhé snad i 30 – 40 centimetrů. Po výstupu na vrchol kaňonu Dyje se nabízí krátká žlutá značka – zkratka na červenou a k vyhlídce železné schody. Ta pomalu zarůstá, ale stále je vidět na řeku a jeden z jezů. Odtud začíná klesání po asfaltce k vinici Šobes, známé tím, že je tu jedinečné a zvláštní klima k pěstování vína.

Tam už jsme potkávali doslova davy, turisti, cyklisti, pejskaři… Byli jsme rádi, že jdeme pěkně proti nim dolů a nefuníme v davu s ostatními do kopce. Na Šobesu je za hezkého počasí otevřený stánek s vínem Znovína. Obzvláště hezké je tohle místo na podzim, když kolem dozrávají hrozny, mají tu různé odrůdy a většinou popsané cedulkou, takže se můžete podívat, jak vypadá vaše oblíbené víno, před tím než se zpracuje. Z Šobesu se pak jen seběhne z kopce a pak po lávce a zpět nahoru do Hnanic. Pokud budete ochutnávat víno dlouho a intenzivně, přijde vám tenhle kopec určitě skoro nekonečný.

Další zajímavost v okolí Hnanic je vyhlídka Devět Mlýnů. Nachází se kousek za hotelem Vinice Hnanice. A nabízí vyhlídku na vinici Šobes.

Za návštěvu stojí také Heiliger Stein, který už je v Rakousku. Je tu zajímavá vyhlídka pro cyklisty, ruiny kostela a opět vinný stánek, takže i my jsme oprášili Němčinu. Jen nezapomeňte na Eura, korunami tu nezaplatíte.

Na východ od Hnanic se naopak nachází obec Šatov. Z Hnanic se sem dá dojít po zelené velmi příjemnou cestou mezi vinicemi a poli. V Šatově je hlavní atrakcí takzvaný Malovaný sklípek, který místní lidový umělec kdysi vyzdobil výjevy z života na Moravě i milníky českých dějin. Nejvíce nás zaujal obrázek hajlujícího Hitlera, který byl později v rámci nové ideologie přemalován na několik postav a jeřáb znázorňující rodinu čekající na stavbu paneláku. Další zajímavost je veřejnosti přístupný velký vojenský bunkr sloužící jako muzeum, takže nejen milovníci umění ale i milovníci historie si přijdou na své.

A my ostatní? Máme tu vinice kam až oko dohlédne, barevné vřesoviště, zelený kaňon Dyje a skleničku něčeho dobrého.

Štítky:

bottom of page