top of page

Vltavské vyhlídky v jednom dni


-kdy-04/2017

-kde-Třebsín, Teletín, Rabyně (Středočeský Kraj)

-jak se tam dostat-autobusem do Třebsíny, Teletína, nebo na Slapy, autem

-čas-2h (5km) + popojíždění autem

Že se pachatel vrací na místo činu? Něco na tom bude. V lednu jsme se vypravili na vyhlídku Máj a neuběhlo ani čtvrt roku a už jsme tu zas. Hlavním rozdílem ale je, že už je jaro, všechno voní, kvete a krajina bývá hezčí zelená než holá. Zato týden nato přišly mrazy, ale to už by byl jiný příběh.

Vzali jsme to pěkně od začátku: Smetanova vyhlídka, Máj, Bednářova a nakonec vyhlídka Nová rabyně.

Smetanova vyhlídka nabízí pohled na chatovou osadu Ztracenka. Po obou stranách vyhlídky jsou vodopády, ale schované kdesi v lese. Vyhlídka se nachází na soukromém pozemku chatařů a tak je to zkrátka jen cesta polem a mezi chatami tam a zpátky, není moc možností na toulání se kolem.

Na Máj se odtud dá jít bez problémů po žluté značce, ale my jsme si popojeli autem. Je lepší tu být spíše dříve než později, je to provařené a za pěkných víkendů hojně navštěvované místo, protože výhled nabízí do neosídleného zákrutu Vltavy.

Na další vyhlídku se chodí lesem od Máje. Jmenuje se Bednářova a je z ní výhled na Slapskou přehradu. Cestou k ní také člověk má šanci si trochu prohlédnou Máj zespodu, po jakých krkolomných kamenech se tu leze za co nejlepším výhledem nebo fotkou.

Z druhé strany kopce se pak dá dostat pěšinou do Teletína a na parkoviště pro Máj. Zajímavostí je místní pekárna nabízející chleba a dvojctihodné koláče. Nechci dělat reklamu, ale fakt jsme si na nich pochutnali. Uvnitř tvaroh, navrch povidla.

Dál jsme pokračovali na hráz Slapské přehrady a na poslední vyhlídku. Ta se dívá už na přehradu, ale stále poznat, že pod vodou je to pořád stejná krajina jako kolem Svatojánských proudů, na ktreré hledí předchozí vyhlídky, včetně všech strání a skalisek.

Štítky:

bottom of page