top of page

Ze Sadské do Nymburka


-kdy-03/2017

-kde-Sadská, Nymburk (Středočeský kraj)

-jak se tam dostat-vlakem

-čas-4h (12km)

Tenhle výlet s kamarády se uskutečnil i přes nepříznivé vyhlídky na počasí i přes to, že po příjezdu do Sadské lilo jako z konve a deštníky se nám ve větru obracely naruby. Také dva z nich tenhle výlet nepřežily a s polámanými dráty a rozpáranou látkou se odebraly do deštníkového nebe. Naštěstí než jsme se z města vymotali na břeh Vltavy přestalo pršet. Po žluté značce jsme došli k pískovně a pokračovali po červené po jejím břehu a pak lesem směrem do Píst. Naštěstí je tu písečná půda, takže i po dešti se šlo krásně a žádné bahno na dohled. Korunu všemu písku nasadila písečná duna - písečný přesyp u píst. Prostě najednou před sebou uvidíte světlý flek, ze kterého se brzy vyklube kopec písku jako někde na poušti.

Písty jsou hezká vesnice a budou ještě hezčí, zrovna tam měli několik zcela nových turistických přístřešků, některé ještě zabalené do fólie. Zklamalo nás, že je to takové konzumní zboží: objednáte - dovezeme a vzhledem k tomu, kolik jich tam bylo, to vypadalo na nějakou množstevní slevu. Naivně jsme si mysleli, že se stloukají až na místě z místních zdrojů.

Z Píst jsme pokračovali po červené až do Nymburka, nešli jsme hned přes most ale po cyklostezce došli až ke zdymadlu, tady je hezčí, starší most od kterého vede cesta přes přístaviště až k městským hradbám. Hradby vypadají bytelně ale pokud je obejdete, zjistíte, že je to jen dutá kulisa. Prošli jsme se centrem, nejvtipnější byla mohyla z doby kamenné, která se tu má nacházet. Šli jsme po šipkách ale pořád jsme nic neviděli, jen nějakou moderní kovovou stavbu. Dělali jsme si srandu, že je mohyla uvnitř a nakonec taky že jo. Na cizích fotkách je vidět, že někdy bývá odkryté okno, takže na ní je vidět, my ale viděli jen plech. Začínalo znovu poprchávat, tak jsme zalezli do hospody. Cestou jsme jí tolikrát zkomolili název, že by si to za rámeček asi nedali a nakonec vlakem zpátky do Prahy. Ke shrnutí bych dodala hlavně to, že to bylo pořád lepší než sedět doma, ale zima a déšť nejsou dobří společníci.

Štítky:

bottom of page