top of page

Jizerská skoro-pětadvacítka


-kdy-02/2017

-kde-Bedřichov (Liberecký Kraj)

-jak se tam dostat-autobusem z Liberce

-čas-4h (18km - běžky)

Na běžkách jsem nebyla asi deset let. Naposledy na lyžáku se školou. A pak někdy koncem ledna, kdy jsme na návštěvě u Radkových rodičů na půdě našli staré dřevěné běžky. Na poli za vesnicí byla vyjetá stopa, tak jsme to zkusili a byla to sranda, hlavně nekontrolovatelná jízda z kopce do potoka. Nakonec jsme se domluvili naopak s mými rodiči, že si půjčíme naše, o trochu modernější běžky a vyrazíme do Jizerek. Je to relativně blízko, autobus jezdí z Prahy, z Černého mostu každou hodinu do Liberce a pak místní mhd až do Bedřichova celkem za necelé dvě hodiny. Pozvali jsme i přítelova kamaráda, rodilého Liberečana a před polednem už jsme vyráželi směr Nová louka. Všude varovali, že sníh je zledovatělý a nedoporučuje se cesta začátečníkům, ale jediné, co bylo ledovaté, byly silnice v Bedřichově, kde to bylo pěšky i na běžkách skoro o život. První úsek byl náročný, než jsme s zvykli na to, jak moc to klouže a hlavě kolem byly davy lidí. Na Nové louce jsme zapadli do bufetu na pivo a naplánovali další cestu. Dohodli jsme se, že pojedeme směr Hřebínek a tam se podle únavy a obtížnosti vydáme buď doprava delší cestou nebo doleva kratší. V bufetu bylo příjemně teplo a příšeří a byl docela šok vylézt ven. Člověk skoro zapomněl že tam má běžky a čeká ho ještě pěkný kus cesty. Au!

Tak si tak jedeme a jedeme. Já nadávám do kopce, protože mi to pořád ujíždí a Radek zase z kopce, protože mu to moc nejede a najednou jsme na Hřebínku. Tam je další bufet, tak si dáváme párek v rohlíku. Je to vlastně paráda, protože člověk si nemusí vůbec nic brát, pokud vydrží chvíli bez pití, tak snad vždy dojede k nějaké chatě nebo občerstvení. Protože cesta rychle utekla, jedeme delší trasu, chvíli do kopce, hodně z kopce až dostávám z toho brzdění pluhem skoro křeč do nohou a dobrovolně padám na zadek. Výhledy tu žádné nejsou, protože je všude les, ale některé paseky a řeky vlnící se kolem jsou opravdu krásné. Protože před pár dny bylo teplo, stromy jsou beze sněhu, je to trochu škoda, protože musí být paráda jezdit tu když jsou celé zasněžené a zohýbané do různých tvarů.

Další zastávka je opět Nová louka a tentokrát další pivo a boršč co nechutná jako boršč, ale přesto je skvělý. Zpátky do Bedřichova jsme pak dorazili po třetí hodině takže všeho všudy nám těhle asi 18 kilometrů i s třemi zastávkami trvalo čtyři hodiny. Zkrátka ideální trasa pro amatéry. Myslím, že zítra nepohnu rukama, ale jsme spokojení, že jsme to zmákli. A malá rada na závěr, nezapomeňte si včas rezervovat autobus domů.

Štítky:

bottom of page