top of page

Čundr kolem Doks


-kdy-05/2015

-kde-Hradčanské stěny (Doksy - Ralsko-Hradřčany), Liberecký kraj

-čas-4 dny

Hradčanské stěny nabízejí prostor na procházku, celodenní výlet i víkendový "čundr". Dá se do nich dostat z Doks nebo z Hradčan. A nebo úplně nejdelší cestou z Mimoně. Hradčanské stěny jsou, stejně jako Kokořínsko, plné skalních útvarů a bludišť a stezek klikatících se mezi nimi. Však je to také součást jednoho velkého CHKO. Cestou z Hradčan je dobré se zastavit na takzvané Hradčanské vyhlídce. Je to pořádný výstup do kopce, ale ten pohled stojí za to. Kdo se navíc odváží prosoukat úzkou průrvou dolů pod skály, najde pěkné trampské nocoviště pod skalním převisem.

My jsme poté pokračovali po zelené značce na takzvaný Psí kostel. To je zajímavá soustava jeskyní a dutin ve skále. V podstatě je to kopec, jehož vrchol je skrz naskrz provrtaný různými průchody a dírami. Nedaleko je také útvar Skalní brána. Místní lesy jsou začátkem léta bohaté na borůvky a brusinky. Také je zde ohniště a nocoviště, ale nevypadá moc dobře, jsou tu odpadky a špína.

Zpátky do Hradčan to lze vzít ze Psích kostelů po asfaltce, není běžně průjezdná pro auta, takže tu potkáte spíše cyklisty a navíc z ní můžete obdivovat skály nad vámi. Probíhá tu intenzivní těžba dřeva, která je ale spíš pozitivní, protože každá nová paseka odhalí další zajímavé skály, které byly jinak schované za stromy a nutno říct, že každá paseka je hned zase osázená novými stromky, takže krajina se každým rokem mění. Mimochodem věděli jste, že borovice se ve skutečnosti nesází? Ze starého lesa se nechá stát několik stromů z jejichž semen se vytvoří celý nový les, který se pouze pravidelně protrhává aby stromky nebyly tak blízko u sebe. V Hradčanech, pokud se vám ještě nechce domů je minizoo. Takový útulek pro nalezená a nebo zraněná zvířata. Najdete tu například lišku, srnky, divoká prasata, sovu nebo havrana. Některé jejich příběhy jsou opravdu smutné. Také si tu můžete u Billa, drsného chlapíka co to tady vede, dát pivko nebo zmrzlinu.

Kdo ještě pořád nemá dost, může se projít okolo Hradčanských rybníků, nebo navštívit místní letiště.

Štítky:

bottom of page