top of page

Z Rovné na Říp


-kdy-12/2016

-kde-Rovná (Středočeský Kraj)

-jak se tam dostat-vlakem (Ctíněves, Vražkov), autem (Rovná)

-čas-1,5h (6km)

Vánoční výstup na Říp za nečekaně pěkného počasí, že i na Ještěd odtud bylo vidět. Jeli jsme i s rodiči na takovou zdravotní vycházku po všech těch hromadách cukroví, salátů a dalšího Vánočního obžerství. Nejlepší cesta z obce Rovná vede alejí a pak po neznačené cestě okolo hory. Tam jsme narazili na červenou značku a později i na žlutou, které nás vedly nahoru takzvanou "drsnější cestou" po kamení a vyhlídkách. Nejhezčí vyhlídky jsou na české středohoří a hrad Hazmburk

Na vrcholu byla i ve svátek otevřená hospůdka a davy lidí, pořádaly se i prohlídky vnitřku rotundy. Ta je bohužel z venčí celá poškrábaná jmény a vzkazy. Opravdu hanba. Před rotundou je zajímavé místo, pokud máte doma kompas, vezměte ho s sebou. Kamení před vchodem do rotundy je totiž tak magnetické, že se vám střelka kompasu bude splašeně točit kolem dokola a nebude schopná najít sever. Poplést může i některé navigace v mobilu.

Vydali jsme se dozadu za rotundu, po bahnité cestě na takzvanou Roudnickou vyhlídku. Cesta je špatně značená, ale stačí se držet vyšlapané stezky a dojdete k cíli z jednoho nebo druhého směru. Vyhlídek je tu hned několik, do různých světových stran. Na jedné z nich je dokonce cedule, informující odkud byl sebrán základní kámen Národního divadla.

Dolů jsme pak sešli po vybetonované cestě a alejí zpátky do Rovné.

Štítky:

bottom of page