top of page

Liběchov


-kdy-04/2015

-kde-Liběchov, Mělník (Středočeský Kraj)

-jak se tam dostat-vlakem z Mělníka, autobusem, autem

-čas-11 km okruh po modré turistické značce (3 hodiny)

Pěkný výlet nedaleko Mělníka, okruh lesy a skalami s různými vytesanými výjevy. Ideální v létě když je krásné počasí. Za procházku také stojí areál Liběchovského zámečku.

Auto jsme nechali v Liběchově a vydali se po modré značce, té více na západ, mezi poli nahoru do kopečka. Prvním útvarem po vstupu do lesa byla kaple vytesaná do osamělého obřího balvanu. Pak následuje jeskyně Harfenice, obraz Sfingy vytesaný do skály napravo a nakonec Had, omotaný okolo jiného balvanu.

Dál se cesta dělí, buď se dá ještě po žluté značce pokračovat k jeskyni Mordloch, nebo, a tudy jsme se vydali my,po modré doprava postupně sejít do údolí. Tam je obec Tupadly a modrá značka pokračuje už směrem zpět k Liběchovu kolem potoka Liběchovka a jeho mokřady. Před pár lety jsem tu potkala vodní želvu, asi jí někdo vypustil, protože už se o ní nechtěl starat a podle stopiček všude kolem potoka i vzhledu nevypadala, že by jí to nějak zvlášť vadilo. Jak ale zvládla zimu, to těžko říct.

V Želízech se přejde přes silnici a vystoupá se na protější kopec, kde je asi nejzajímavější místo celého výletu - Čertovy hlavy. Dlouho se nenápadně schovávaly za vysokými stromy až je konečně před pár lety někdo vykácel a na hlavy je nejen pěkně vidět zespodu od silnice, ale člověk má alespoň seshora trochu výhled do okolí.

Cestu skalních útvarů pak na dalším kopci ukončuje jeskyně Klácelka. Tenhle úsek je pořád nahoru a dolů a tak dělá výlet náročnějším než by se zdálo. Ale ok Klácelky už je to velká pohoda. Sejde se jen z kopce dolů a následuje asfaltka a alej až zpět do Liběchova.

Štítky:

bottom of page