top of page

Dědek, Bába a Zvířetice


-kdy-11/2015

-kde-okolí Mladé Boleslavi (Středočeský Kraj)

-jak se tam dostat-autem, vlakem a autobusem do Mladé Boleslavi

-čas-3h (6+2km)

Dědek a Bába jsou sopky nedaleko Mladé Boleslavi. Nejlépe se k nim dá dostat autem, buď zastavit na parkovišti "u Letadla" na R10, tak jsme to udělali my. A nebo v obci Horní Stakory na opačné straně lesa. Modrá značka vede mírným stoupáním přímo ke kráterům. Dědek a bába rozhodně nevypadají jako sopka, jak by si člověk sopku obvykle představil. Jako Etna nebo Fuji. Ani v menším měřítku. jsou to dva vrcholky černého kamení, protkané dutinami a průchody. Jsou součástí jakéhosi menšího hřebene, takže ani nestojí jako dvě samostatné hory. Jejich povrch, a obzvlášť ten uvnitř, je ale rozhodně neobvyklý. Vyhlídka z vrchu Dědka už je zarostlá stromy, z Baby je stále ještě vidět do kraje. Je to příjemná krátká procházka a tak se hodí na podzimní nebo zimní výlet.

Aby to nebyl moc malý výlet, na druhé straně silnice na Liberec je zřícenina hradu Zvířetice. My jsme nechali auto v obci Zvířetice a ke hradu došli po asfaltce roklí. Leží na stejné modré značce jako Dědek a Baba, takže za pěkného počasí se dají oba výlety pěkně pěšky spojit. Nám pěkně mrzlo. Byla asi taková hranice zimy, kdy je ještě bahno, místo zmrzlých kaluží, ale holé ruce má člověk chuť zastrčit hluboko do rukávů, nebo rovnou pod triko. Protože bylo dávno po sezóně, byla vyhlídková věž hradu samozřejmě zamčená, ale zato jsme tam byli sami.

Zatímco sopky se podle mě v zimě, když opadá listí z keřů více odhalí, Zvířetice zase musí být hezčí v létě, když jsou celé zelené.

Štítky:

bottom of page