top of page

Zlatý vrch a Panská skála


-kdy-04/2013

-kde-Liberecký kraj, Kamenický Šenov

-jak se tam dostat-vlakem z Děčína (zastávka Kamenický Šenov nebo Česká Kamenice), autem

-čas-8-9hodin 20km

-trasa-Česká Kamenice-Horní Kamenice-Pustý Zámek-Zlatý vrch-Dolní prysk-Kamenický Šenov-Panská skála

Tady se musíme hned na rovinu přiznat, že nás mapy tak trochu vypekly. V okolí se nachází spousta turistických tras ale jsou teprve ve výstavbě. Sem tam narazíte na nějakou značku, sem tam na připravenou naučnou ceduli, ale smysluplný celek to zatím nedává. Takže s sebou buď navigaci a nebo se dobře připravit. Jedná se o náročný výlet kopcovitým terénem, cesta z České Kamenice přes Zlatý vrch do Kamenického Šenova je dlouhá 18 kilometrů, takže vydá na náročný celodenní výšlap. Autem se dá samozřejmě popojet a trochu si trasu ulehčit. Obzvláště zlatý vrch je opravdu pořádný kopec, že i někteří řidiči mohou mít co dělat.

Panská skála je samozřejmě hodně provařená, může vás tu nemile překvapit placené parkoviště, pokud se mu chcete vyhnout, musíte nechat auto v nedaleké obci Prácheň a dojít pěšky po modré. Za teplých slunečných víkendů je tu spousta lidí, jak turisti, tak místní věnčící psy a podobně. Takže pokud je hezky, byla by chyba očekávat že tu budete sami.

Zlatý vrch je rozhodně opuštěnější. A mnohem větší. Jen se čedičové sloupy skrývají "uvnitř" kopce a odhalují se jen z jedné strany. Ze Zlatého vrchu je obzvláště pěkná cesta k Pustému zámku, kde čedičové sloupy netrčí do výše ale naopak leží vodorovně. Vyhlídky na Horní Kamenici nás také zaujaly. Jediná nepříjemná věc je cesta podél hlavní silnice těsně pod Zlatým vrchem, ale možné, že už to mezitím nějak upravili. My jsme tu narazili na první výpadek značkování

A na závěr jsme navštívili hrad Sloup v Čechách:

Zajímavosti a odkazy:

V okolí najdete například také rozhlednu Studenec, za procházku také stojí náměstí v České Kamenici.

Štítky:

bottom of page