top of page

Palackého stezka kolem Kamenice


-kdy-07/2016

-kde-Tanvald(Liberecký Kraj)

-jak se tam dostat-vlakem

-čas-8 h (12 km)

Málo frekventovaná stezka vede z Tanvaldu do Spálova. Celá má něco přes 17 kilometrů, takže vystačí na takový pěkný celodenní výlet. My jsme šli pouze dvanáctikilometrový úsek ze železniční zastávky Plavy do Spálova, ale zato jsme si jí obohatili o výlety okolo. Palackého stezka začíná modrou značkou, později se mění na červenou a vine se pěkně údolím podél řeky. To bylo přesně to pravé, protože zrovna zasáhla pořádná vedra. Přestože na slunných místech už bylo ve vzduchu cítit, jaké asi na okolních kopcích musí být hic, dole u Kamenice byl příjemný chládek. Kromě toho se jde často přímo po břehu, takže se člověk může kdykoliv ochladit v ledové vodě.

První zastávkou byla zřícenina hradu Navarov. Ta je nečekaně veliká a zachovalá, často z takových méně známých "zřícenin hradů" zbývá jen hromádka kamení u kterého se s trochou fantazie dá rozeznat že možná jednou patřily na sebe, ale tady jsou doslova celé vysoké zdi a klenby a okna. Na kopci nad hradem se nachází také zámek, ale ten jsme vynechali.

Pokračujeme přes vesnici Navarov, no vesnici… spíše takovou osadu. Na spočítání domů by stačily prsty na rukou. Největší zajímavostí jsou pozůstatky starého mostu přes řeku a hospoda, ale ta byla zavřená. Dál cesta vede ještě blíž vodě a následuje technická zajímavost, náhon pro mlýn nebo snad vodní elektrárnu, pravděpodobně už mimo provoz i když stavidlo vypadá nově a funkčně.

Dále pokračujeme k Bozkovským jeskyním. Odtud fotky nemáme, protože jsme si nevšimli, že za fotoaparát se platí, i když stejně by nám to asi přišlo jako vyhozené peníze. Jeskyně byly v pohodě. Prostě jen v pohodě, nerada bych řekla, že nás zklamaly, ale rozhodně jsme z nich nebyli unešení. Možná se poprvé projevila nevýhoda častých výletů, protože už jsme jeskyní viděli až příliš mnoho a to nejen v České republice. Nemusíme ani chodit daleko, stačí se vypravit na Slovensko. Ale pravda je, že to bylo příjemné schlazení v horkém dni.

Cesta do Spálova pak utekla jako nic, poslední kilometr se ale musí po asfaltce. Ve Spálově je vyhlášená hospoda, ani ne tak kvůli jídlu, ale kvůli tomu, že je jediná široko daleko, takže se tu scházejí pěší, cyklisti i vodáci z okolí. Ze Spálova se pak dá odjet vlakem, nebo pokračovat 5 kilometrů dlouhou Riegrovou stezkou do Semil.

Štítky:

bottom of page