top of page

Obtížný hmyz II. - Komár x Muchnička


V druhém díle bych se ráda podívala na zoubek, pardon, na sosák další dvojici obtížného hmyzu co nám na výletech pije krev.

Komár je tentokrát známější a také rozšířenější. U nás žijí dokonce tři druhy, z nichž jeden se dokonce jmenuje komár útočný. Krev pije jen samička, pokud se chce rozmnožovat, jinak se živí nektarem z květů. Otravují nejenom tím, že štípou, ale také pisklavým zvukem. Často když tak někde ležím a slyším komára, byl by mi ten štípanec v noci upřímně jedno, ale kvůli tomu pískání prostě nemůžu usnout. Larvy se líhnou hlavně ze stojatých vod a louží, jako příležitostný vodák jsem občas zažila situace, kdy se po povodních komárů objevovala celá hejna. Na člověka sedali po desítkách najednou a jedinou šancí jak uniknout bylo rychle pádlovat, obléknout se od hlavy k patě, nebo se schovat pod vodu. Repelenty fungují podle mě jen na osamělé zbloudilé komáry, před pištícím mračnem vás moc neuchrání. Štípanec často sám o sobě není cítit, ale může pak svědit i několik dní. A co je horší, mohou, stejně jako klíšťata, přenášet některé nemoci.

Muchničky u nás nejsou tolik rozšířené, na rozdíl například od Skotska nebo severských zemí, ale to neznamená, že by tu nežily. Líhnou se na rozdíl od komárů v čisté a tekoucí vodě. Jsou stavbou těla podobné komárům, ale nemají sosák. Zatímco komár "jen" zapíchne sosák pod kůži, muchničky si prostě kousek ukousnou aby se dostaly ke krvi. Jejich kousnutí také velmi bolí a často krvácí ještě dlouho poté, co muchnička schytá co jí patří. Pupínek také zůstává déle než u komára a mnohem více svědí. Sice u nás muchničky nepřenášejí závažné nemoci, ale rozškrábání pupínku může způsobit infekci. Repelenty na ně nefungují a jediná možnost je se obléknout, nebo jim utéct. Jsou totiž celkem pomalé v letu.

Štítky:

bottom of page