top of page

Nový Svět


Nový Svět. Tak se označuje jedna z uličkek za Pražským hradem. Spíše by k ní ale sedělo Starý svět, protože se jedná o uličku z kočičích hlav s malými, doslova titěrnými domečky a náměstí se starým mlýnem (ze kterého je dnes luxusní restaurace a hotel).

Vytáhla mě sem kamarádka na takový malý jarní výlet. Nejkratší cesta do Nového Světa vede od tramvajové zastávky Brusnice. To pro nás ale bylo příliš jednoduché, člověk by měl mít pocit, že si kratičkou procházku po tomhle koutě tak nějak zaslouží. Umístění u Pražského Hradu za Loretánským náměstím přímo vybízí k dvěma delším cestám na místo. Buď přes Petřín, kam si můžete vyjet lanovkou, která je v ceně MHD, projít se parky a zahradami kolem Kláštera až k Loretě a odtud nejlépe Černínskou uličkou do Nového Světa.

Druhou možností je dostat se sem přes Pražský hrad anebo skrz Jelení příkopy. Tuhle trasu jsme si vybraly my a přes Petřín jsme to pro jistotu vzaly cestou zpátky. Oboje můžeme vřele doporučit. Samotný Nový svět je opravdu jen jedna jediná ulička. Domky jsou obydlené, pravděpodobně nějaké luxusní byty, je tu obrazová galerie a jedna na pohled příjemná kavárna, otevřená celý týden kromě středy. Ano, samozřejmě byla zrovna středa. Největší zajímavostí je nejmenší domeček na rohu Nového Světa a Černínské ulice. Je na většině provařených fotek, protože ani nemá dveře. Je tak malý, že by se v něm dnes ani bydlet nedalo a tak je uvnitř propojený s domkem vedle. Ven vede jen zazděný dveřní rám.

Hned nad tímto domečkem se tyčí druhý vysoký dům a ten je zase proslavený dělovými koulemi, které má zaražené do zdi, ze 17. století, kdy Prahu dobyli Švédi. Další kouli najdete na domečku vlevo a hodně jich je ve zdi kláštera v Černínské ulici. Pravda je taková, že to nejsou koule skutečně zaražené do omítky při ostřelování, ale byly do zdí vsazeny ručně při opravách.

Zajímavosti a odkazy:

kavárnička v Novém světě: http://kavarna.novysvet.net/

komentované procházky Prahou, jednou z možností je i Nový Svět: http://www.prahaneznama.cz/akce-a-udalosti/komentovane-vychazky-s-prahou-neznamou/

Štítky:

bottom of page