top of page

Mikulov a Pálava


-kdy-05/2016

-kde-Mikulov (Jihomoravský kraj)

-jak se tam dostat-autem, autobusem, vlakem (zastávka Mikulov na Moravě)

-čas-4 hod (2h Mikulov a Svatý kopeček+2 h pálava 5km)

Od Mikulova směrem k nádrži Nové Mlýny se táhne koncentrovaná oblast přírodních a historických zajímavostí. Začíná samotným Mikulovem. Protože jsme měli jen omezený čas, rozhodli jsme se pouze pro procházku centra Mikulova, návštěvu neplacené části zámku a výstup na Svatý kopeček. Dále jsme pokračovali do Pavlova, odkud jsme přešli Děvín a nechali se vyzvednout naším doprovodným vozidlem před Klentnicí. Což je podle nás nutné minimum, které tu stojí za to navštívit.

Ale vlastně jak to celé začalo... Na Moravu se z Čech jezdí hlavně za vínem. Takže bez obalu můžeme prohlásit že i my jsme se vydali i s rodiči hlavně na den otevřených sklípků v obci Hnanice. Zážitek to byl rozhodně zajímavý. Nejsem přívržencem cimbálové muziky ale zato jsem přívržencem dobrého vína. Zaplatíte 50 Kč za sklenici a pak už jen platíte 10 až 15 korun za vzorek vína. A to bylo moc dobré. Shodli jsme se, že máme rádi hlavně sladké víno a protože loni byly dobré vinařské podmínky, tak jsou sladká vína opravdu sladká. Třeba takový Klaret jako od jednoho malého soukromníka byl tak dobrý, že i skoro zapřisáhlí abstinenti, co jeli s námi, se rozhodli si pár lahví koupit.

Ale dost už o víně. V neděli, před cestou domů, jsme měli kupodivu ještě sílu a náladu se porozhlédnout po okolí. Tím okolím myslím asi padesát kilometrů, ale autem je to ani ne hodinka jízdy. První na řadě byl Mikulov. Počasí nám přálo a tak jsme se nejprve vyběhli pokochat pohledem na město na takzvaný Svatý kopeček. Tam jsme moc dlouho neposeděli, protože nás tlačil čas, takže jen nahoru, šup šup pár fotek a zase dolů.

V Mikulově jsme se trochu prošli po městě a zamířili na zámek. Vstupné 150 Kč se nám platit nechtělo. Beztak nás z celého zámku lákal maximálně tak obří sud na víno, takže jsme se prošli po zahradách a nádvořích, kam až nás bez placení pustili. Zámek v Mikulově je zajímavý tím, že stojí na skále. Ano, zní to velmi jednoduše. Ale on stojí na skále od sklepa až po nejvyšší nádvoří, tedy jako by byl skálou prorostlý.

Poté jsme se projeli skrz vesnici Pavlov, provařenou díky televiznímu seriálu Vinaři a vrátili se kus po silnici zpět na místo kde odbočuje žlutá značka. Zbytek skupiny pak odjel na jiný výlet, protože tady to už znají a tak jsme se nemuseli vracet stejnou cestou zpět, ale prostě jen podle popisu trefit k autu. Od žluté značky vede pěkná cesta vinicí a pak začne stoupat na vrch Děvín. Byla teplá a slunečná neděle, takže nahoru se všemi možnými cestami valilo spousta lidí.

Došli jsme nejprve na zříceninu hradu Děvín. Tam šíleně foukalo, ale zato tu byl pěkný výhled na nádrž Nové Mlýny. Potom jsme se přes hřeben, po červené značce vrátili zpět k silnici. I s okruhem kolem vysílače to bylo nějakých 5 kilometrů, takže docela pohodička na závěr.

Zajímavosti a odkazy:

Štítky:

bottom of page