top of page

Lovoš


-kdy-02/2013

-kde-Ústecký kraj-Litoměřice

-jak se tam dostat-autem, Vlakem z Lovosic (zastávka Oparno, nebo Lovosice, Město)

-čas-3 hodiny (8 km)

-trasa-Oparno-Panenské Kameny-Kybička-Lovoš-Oparenské údolí-Černodolský mlýn

Lovoš je další hora Českého středohoří, pokud se vydáte po dálnici D8 od Prahy, tak je to první pořádný kopec na který narazíte. Na rozdíl od Milešovky, kde se nachází meteorologická stanice, je na Lovoši "pouze" turistická chata a občerstvení, na chatě je teoreticky možné i přespat. Na její střeše je pak terasa, která spolu s několika vyhlídkami zajišťuje 360° výhled do okolí.

Cestou na Lovoš určitě potkáte i menší kopec nazvaný přírodní rezervace Kybička. Je to jen takový vršek, odkud se můžete mrknout na Lovosice a zákrut Labe. Podstatné je, že je to trochu zapomenutý koutek, takže pokud si chcete v klidu posedět na skále, posvačit, udělat si piknik, nebo se za teplého letního dne někde zašít s knížkou, může to být to pravé místo.

Nahoru vede několik cest, lze například nechat auto na parkovišti u Černodolského mlýna a udělat si i výšlap na hrad Oprano, pak pokračovat po modré na Lovoš a po žluté zpátky přes Oparenské údolí. Vystoupat jen nahoru a dolu by totiž byla věčná škoda. Cesta přes Oparno, Lovoš a procházka po Oparenském údolí do Malých Žernosek a zpět k Černodolskému mlýnu je dlouhá 11km a zabere vám, i s pauzou na svačinu a kocháním se, necelých 5 hodin.

Druhou Variantou je cesta z Lovosic, po zelené nahoru a zpět také buď přes Oparenské údolí, nebo přes Litoměřickou naučnou vinařskou stezku. To bude znamenat nějakých 12 - 14 kilometrů.

V okolí se nachází například několik pěkných vyhlídek na Vltavu, v okolí vesnice Dolní Zálezly

Zajímavosti a odkazy:

chata na lovoši: http://www.chata-lovos.cz/

Štítky:

bottom of page