top of page

Kost a údolí Plakánek


-kdy-06/2016

-kde-Český ráj, Sobotka (Středočeský/Královéhradecký kraj)

-jak se tam dostat-autem, vlakem nebo autobusem (zastávka Libošovice)

-čas-4 h (15 km)

-trasa-Kost-Podvyskeřský Mlýn, rozc.-Pleskotský Mlýn, rozc.-Hradiště Poráň-Kost

Konečně chvilka volna, kterou se snažíme maximálně využít. Vyrazili jsme tedy autem i s dalšími členy mojí rodiny, včetně psa, do Českého Ráje k Hradu Kost. Ten je zajímavý tím, že neleží na kopci ale v údolí na skalnatém výběžku. Parkujeme přímo pod Kostí, kde je placené parkoviště, 60 Kč na den. Tam jsme se rozdělili na více skupin a každý si šel po svých. Já s Radkem jsme si obešli jen zespodu a rovnou se vydali na sever po modré značce kolem rybníka. Jmenuje se Bílý rybník, ale dnes je spíše zelený. Po delší výletové abstinenci máme dobré tempo a cesta nám pěkně utíká. Asi v půlce cesty kolem rybníka je molo a u něj lavička se stolem. Pěkné místo na svačinu, ale tu si necháváme až na cestu zpátky.

Pokračujeme dál a cestu kolem rybníka vystřídají louky. Teď na konci jara krásně zelené a čerstvě posečené, takže tvoří zajímavé barevné pruhy. Přes louky se jde asi dva kilometry, ale je to moc pěkná cesta, později se začne zvedat a my vylezeme na okraji vesnice. Zjistíme, že jsme někde odbočili ze značky ale dáme se po asfaltce doleva do středu vesnice a za chvíli už zase pokračujeme správnou cestou. Mimochodem máme pocit, že naše verze byla hezčí, takže naše rada zní: po louce prostě stačí pokračovat po vyšlapané cestě rovně, zatímco modrá odbočuje někam do leva. Projdeme vesnice Dobšice a Meziluží a brzy zase začneme scházet do lesa. Dále se vydáváme po žluté, údolím, kterým vede potok Žehrovka a cestou potkáváme i několik studánek. Má tady žít lednáček, tak máme oči na stopkách ale jediné co vidíme, je pěkně naštvaná mladá užovka. Když nás viděla, hned se stočila do klubíčka, syčela a chystala se vystřelit a kousnout.

Pokračujeme údolím dál až k zelené značce a poté směrem zpět na Kost. První kilometr je po silnici, ale pak už cesta zase odbočí do lesa. Projdeme vesnicí Rytířova Lhota. Mají tu vůbec krásné vesničky, spousta starých, ale opravených domů a pěkná náměstíčka se zelenými rybníčky, kde máte pocit, že kdyby jste omylem šlápli na hladinu, budete se na dno propadat jen velmi pozvolna. Když dorazíme zpátky k rybníku u Kosti, dáme si slibovanou svačinku s výhledem na hrad. Trochu nám to kazí že zrovna poprchává, ale co jsme si slíbili, to dodržíme, takže sedíme se svojí šunkovou houskou na dešti dál.

Ještě zbývá trochu času, takže pokračujeme dál za Kost z druhé strany do údolí Plakánek. Je to moc pěkné místo s močály, bažinami a rybníkem, obklopené pískovcovými skalami z obou stran. Přes tohle údolí se pak klikatí udržovaná cestička, místy vedená po prknech nad bažinou. Tady začíná přibývat lidí. Turistů i cyklistů a je nutné se pořád někomu vyhýbat, takže se projdeme jen k Hradišti Poráň a zpátky.

Zajímavosti a odkazy:

Štítky:

bottom of page