top of page

Hřensko a České Švýcarsko


-kdy-05/2013

-kde-Hřensko (Ústecký kraj)

-jak se tam dostat-Autem, Autobusem z Děčína,

-čas-7-9 hodin (25 km)

-trasa-Hřensko-Tichá soutězka-Divoká soutězka-Mezní louka-Pravčická brána-Hřensko

Tenhle výlet se dá zvládnout i jako jednodenní, obzvlášť s ohledem na to, že kapacita ubytování v Hřensku a okolí je omezená a také náležitě oceněná. Také je možnost přespat den předem v Děčíně a ráno vyrazit autobusem. Ideální je tedy vyrážet brzy ráno. My jsme si dokonce chvíli přivstali. Počasí se ale netvářilo moc nadějně, několik hodin jsme čekali co bude dál a protože se moc nelepšilo, vydali jsme se na cestu i za drobného mrholení.

Z Hřenska jsme se vydali Edmundovou soutěskou až k Tiché soutěsce a odtud lodičkami dál. Lodí se pluje tak, že převozník se odráží pouze dlouhým bidlem, kterým postrkuje loď dopředu a přitom komentuje okolní skalní útvary v českém a německém jazyce. Musím uznat, že to mají celkem vtipné, a to i tak, že se Němci smějí některým českým větám a Češi německým. Když nás převozník vysadil na druhé straně soutězky, pokračovali jsme dále po žluté.

Tady je na výběr, buď se člověk rovnou vydá po zelené nahoru do skal, nebo pokračuje po žluté k dalšímu přívozu. Ten si přivolá speciálním telefonem. Za první lodičku si účtují 80 Kč, za druhou 60 Kč. Tady už regulérně lilo, takže jsme na lodi seděli všichni v pláštěnkách jako zmoklé slepice, ani skály jsme se moc neobdivovali, protože nám přitom pršelo do očí. Dále jsme pokračovali k chatě na Mezní louku. Z ničeho nic mraky odešly a vysvitlo sluníčko. Z lesů začala stoupat pára, takže jsme si připadali jako v prádelně. Horko a vlhko. Myslím, že jsme ještě nikdy předtím a nikdy od té doby nebyli svědky tak silného odpařování vody z lesa.

Najednou šlo všechno lépe, po úbočí skal jsme se vydali k Pravčické bráně. Z nějakého důvodu jsme šli v opačném směru než většina putujících. Tím důvodem asi je to, že jsme prostě tak trochu exoti a všechno si děláme po svém. Snad pokaždé jdeme proti proudu. Člověk tu zdraví spíš "Hallo" než "Dobrý den" ale všichni jsou celkem v pohodě.

V posledním úseku před Pravčickou branou byly takové výhledy, že jsme tomu ani nemohli uvěřit, že jsme ještě v Čechách, protože takový typ krajiny byl pro nás do té doby neznámý. Vstupné na Pravčickou bránu je 75 Kč. Těžko říct, jestli je to hodně nebo málo, ale je fajn, že se o to někdo stará a objekt hlídá před vandaly. Je tu opět spousta vyhlídek a schodů a plošin, kam se člověk může podívat.

Dále jsme pokračovali po červené pomalu z kopce dolů. Do Hřenska je možné se svézt autobusem, ale my přišli zrovna v takový čas, že by se nám to ani nevyplatilo.

Celkem jsme ušli asi 25 kilometrů, se vším tím kocháním a běháním po vyhlídkách to bylo opravdu na celý den. Na závěr víkendu jsme si ještě udělali malý výlet za Hranice do německé Schmilky, ale tady už se na nás počasí moc neusmálo.

Zajímavosti a odkazy:

-

Štítky:

bottom of page