top of page

Cinibulkova naučná stezka


-kdy-07/2016

-kde-Mšeno (Středočeský Kraj)

-jak se tam dostat-autem, vlakem z Mělníka nebo Mladé Boleslavi, autobusem

-čas-3-4 hodiny (8km)

Cinibulkova naučná stezka je okruh okolo Mšena. Než se na ní vydáte, zapomeňte na všechny naučné stezky, které jste pravděpodobně dosud prošli, protože tohle je opravdu něco úplně jiného. Sice jsme vynechali její část přes město, takže nevím jak to vypadá tam, ale větší okruh přírodou rozhodně není jen tak nějaká odpolední procházka od cedule k ceduli.

Ze Mšena jsme s Radkem vyrazili po směru hodinových ručiček, takže nejprve mezi poli, než jsme se ocitli u skalního sousoší Obří hlava a žába, které jsme předchozí den minuli a "hlavu a žábu" jsme pak neúspěšně hledali úplně v jiných skalách. Po skalnatém souší vede cesta nad jakýmsi kaňonem, ale vyplatí se jít spíše "spodem" tedy uvnitř soutěsky.

Dál pokračuje stezka kolem takzvaného Švédského valu. Jsou tu vidět nejenom zbytky valu, ale také se můžete vyfotit v helmě za ohradou z dřevěných kůlů. Cesta pak pokračuje lesem až k silnici. My už jsme měli pocit, že nás nic dalšího nemůže překvapit a těšili jsme se na návrat zpátky do Mšena. Chyba! Po chvíli se opět odbočuje ze silnice, ale rozhodně ne na stranu, kterou bychom očekávali. Po pár krocích jsme se ocitli v nefalšovaném skalním bludišti a litovali, že si nevzali víc svačiny, vody, kapesníčků a hlavně že jsme včera nešli spát dříve.

První část bludiště znamená lezení po řetězech a už opravdu velmi vymletých schodech ve skále. Rozhodně je to celkem adrenalin, z naší strany jsme sestupovali dolů, nahoru je to asi o něco lepší. Šli jsme po vršku skal a přemýšleli, jaké je to asi dole. Musí tam být úplný samostatný svět. To jsme ještě netušili, že se v tom světě za chvíli ocitneme sami a prolezeme skály skrz naskrz pomocí různých chodeb a dřevěných žebříků.

Poté se cesta znovu vyhoupne na silnici a tentokrát odbočí už správným směrem ke Mšenu. Ale ani tady ještě není vyhráno. Znovu se proplétáme skalními městy, nejprve po vršcích skal s několika vyhlídkami, později klesáme dolů. Po cestě krátkým kaňonem se dostáváme k umělé jeskyni Obraznice a znovu stoupáme nahoru abychom mohli ještě jednou bloudit mezi skalami. Přemýšlíme, zda si máme prolézt skalní útvar Prolezovačky, ale nakonec to vzdáme a míříme už pohodlnou cestou zpátky do Mšena.

Štítky:

bottom of page