top of page

10 tipů na cestu


Každý výlet by měl být supr zážitek. Tedy když už ne supr zážitek, tak alespoň příjemně strávený čas. Jezdit na výlety a procházky po přírodě skoro nic nestojí a přitom člověk může zažít tolik srandy a zajímavých věcí, poznat okolí a také poznat lidi, které si s sebou vezme. Tady je pár tipů, jak si takové cestování o kapičku vylepšit:

1) vydejte se nalehko

Zkuste si jednou zabalit jen minimum věcí. Mobil, peněženku, malé pití. Pokud nejedete výslovně do divočiny a počasí se tváří rozumně, tak proč s sebou tahat několik kilogramů zbytečných věcí. Zkuste jaké je to příjemné se jen tak courat a netáhnout na zádech těžký batoh. Hospůdky nebo různé obchody a stánky jsou skoro na každém rohu. Budete se cítit lehčí a možná i neodoláte vyběhnout si třeba na nějakou vyhlídku na kopci, kam by se vám jinak nechtělo trmácet

2) nebojte se počasí

Všechno vypadá hůř skrze okno než venku na vlastní kůži. Až na výjimky se snažíme nerušit plánovaný výlet jen kvůli počasí. V severských zemích říkají, že neexistuje špatné počasí ale jen špatně oblečení lidé. Možná bychom to pro naše účely opravili na "špatně připravení lidé". Je pravda, že v celodenním slejváku se šlape špatně, ale často se pod ikonkou deště na mapě skrývá třeba dvacetiminutová přeháňka, která se dá snadno někde přečkat.

3) svačinu s sebou

Spojte trochu pohybu s něčím dobrým na zub. Je to trochu protiklad k bodu jedna - napakujte si sebou nějaké dobroty. Víno, to je dnes dostupné i v menších půllitrových lahvičkách, termosku s čajem, kávou, nějaký koláč, chlebíčky, jednohubky, ovoce nebo sýry. Udělejte si piknik. Mezi houskou se salámem v rychlosti na lavičce a sendviči na pravém pikniku je velký rozdíl. A ne jen v jídle, ale i v nás, jak k němu budeme přistupovat

4) střídejte to

Někdo má rád historii, někdo zvířata, někdo rád šplhá do kopců, možností je nekonečně. Udělejte si každý výlet úplně jiný. Střídejte místa, střídejte aktivity. Obohaťte svůj den o něco, co by vás třeba jinak ani nenapadlo. Střídejte se také v plánování, pokud vás jezdí víc spolu. Každý má jiné nápady a dost možná vám tak ukáže svět z úplně jiné perspektivy.

5) staňte se gurmány

Máte chuť ochutnat nějakou specialitu? Jedete někam, kde se vyrábí nějaká typická pochutina? Udělejte si čas i na jídlo. Všechno chutná lépe, když se předtím člověk projde na čerstvém vzduchu. Dámy se navíc nemusí obávat pořádného stejku když se jim předtím podaří spálit pár kalorií. Navíc tak třeba vytáhnete na výlet někoho z přátel kdo by jinak neměl chuť jít.

6) nebojte se samoty

Pokud se hrozně moc chcete se někam podívat ale nikdo pořád nemá čas vás tam doprovodit, vydejte se sami. Má to svoje kouzlo. Hlavně v tom, že se člověk tolik nevykecává a má víc času koukat kolem sebe. Ne nadarmo jsou většina světových cestovatelů samotáři. Vezměte si foťák nebo kameru a vydejte se na vlastní pěst. Má to několik příznivých účinků. Srovnáte si myšlenky v hlavě, odpočinete si od všech, naučíte se novým věcem a uvidíte všechno doslova novýma očima. A vlastně ještě jedno takové už skoro klišé - můžete poznat nové lidi. Pokud o to teda stojíte.

7) vydejte se na víkend

Hotely a penziony a různé chatičky začínají s noclehem na pár stovkách. Tak když už se vydáte někam dál nebo na zajímavé místo, neutíkejte z něj zase večer pryč. Že už vám nezbývá žádná dovolená? To přeci není důvod si jí neudělat. Takový víkend někde v penzionu na horách může být skvělý odpočinkový a nebo naopak akční zážitek.

8) sportujte

Jestli přemýšlíte, že by bylo načase zajít do posilovny a trochu si zacvičit, ale tak úplně se vám tam nechce, vydejte se někam do kopců a do hor. Je to přirozený pohyb. A taky nemusíte čučet do zdi ale na pěknou krajinu. Třeba to nepůjde tak rychle, ale zato vás to nejspíš bude víc bavit. Schválně si do programu zařaďte nějakou rozhlednu nebo kopec. A nebo v létě plavání v rybníku nebo řece.

9) dobře plánujte

Hodina večer u počítače vám ušetří i několik hodin na cestě. Naplánujte si dobře dopravu a alternativní spoje. Ať si během cesty nemusíte dělat starosti jestli stíháte. Naplánujte si i trasu, pozorně se podívejte jaká zajímavá místa máte třeba úplnou náhodou na dosah. Obzvláště pokud jedete autem, koukněte jestli poblíž vaší trasy není něco zajímavého co by se vám hodilo do plánů. Čím lepší plán tím méně překvapení, ale tím více pohody. Poměr si můžete namixovat sami.

10) radujte se z maličkostí

Pravda je taková, že ne vždycky se vám výlet povede podle vašich přání. Ať už kvůli počasí, nebo vybraná místa prostě vypadají na fotkách lépe než ve skutečnosti, udělá se vám puchýř, nebo zjistíte že jste si doma zapomněli svačinu. V každém případě ale vytěžte co se dá. Obdivujte květiny, hledejte houby, klidně si sedněte na každou lavičku co potkáte a pokochejte se výhledem (i když to bude na puchýře ještě asi desetkrát horší než normálně jít). Těšte se za mokra a zimy na teplý čaj doma v křesle, protože až v něm budete sedět, vychutnáte si ho mnohem více. Buďte spontánní, změňte směr tam kde vás to láká. I když máte všechno do puntíku naplánované, není potřeba se toho doslova držet. Nechte aby se před vámi otevřely nové příležitosti.

Štítky:

bottom of page