top of page

Oybin


-kdy-04/2016

-kde-Německo

-jak se tam dostat-vlakem z Liberce nebo Hrádku nad Nisou (přestup v Zittau), autem

-čas-necelé 2 hodiny jedna cesta vlakem z Liberce, 2 - 4 hodiny na místě

Lázně Oybin, neboli Kurort Oybin, leží v Německu u českopolských hranic. Nejzajímavější je rozhodně vypravit se sem vlakem, protože na Oybin jezdí speciální úzkokolejka a k tomu ještě tažená parní lokomotivou. Cestou přejedete přes Českou republiku, Polsko i Německo. Mobil vám bude v jednom kuse pípat, jak se bude měnit cena hovoru a operátor. Vybrané spoje na sebe navíc navazují, takže v Zittau jen vyběhnete před nádraží a už můžete zase nastupovat. Zpáteční jízdenka vyjde na 15 EUR, vstupné do hradu Oybin na 6 EUR, takže celkem na necelých 600 Kč. Je to trošku dražší výlet, ale proč si jednou nedopřát něco zajímavého. V ceně jsme měli i kelímek šumivého vína, který jsme si mohli vychutnat i venku v jednom z vagónů, který byl otevřený a bez střechy. Mohli, kdyby uprostřed naší cesty, na konci dubna, nezačalo hustě sněžit.

Jak už bylo řečeno, na konci cesty vás čeká hrad. Tedy vlastně hrad a klášter a spousta dalších staveb postavených na velkém skalnatém oblém kopci, připomínají České Švýcarsko. Výstup na hrad není nijak zvlášť náročný. Nahoru vás v případě nouze nejvyšší může vyvézt i turistický elektrický vláček. Cesta od nádraží je dobře značená šipkami "Berg Oybin". Rozhodně se cestou podívejte dovnitř kostelíku, který potkáte po pravé straně. Na mapě je značený jako "Bergkirche". Na vrcholu kopce vás pak čeká bludiště schodišť mezi zříceninami hradu a kláštera, mezi sklepením a věží a také různými skalními vyhlídkami.

Tady se i na nás usmálo štěstí a přestalo sněžit a počasí se tvářilo jako by se nic nestalo a že už je teda vlastně jaro a my se snažili nacpat všechny přebytečné kusy oblečení zpět do batohů. V létě je tu určitě mnohem lépe, ale zato více lidí, takto to byla ve vlaku skoro soukromá jízda. Možná i proto, že jsme se nakonec odvážili druhou polovinu cesty jet na tom otevřeném voze a naplno si užívat zvuk a smrad parní mašiny před námi.

Oybín leží v údolí a je ze tří stran obklopen skalnatými kopci. Z té čtvrté strany vedou koleje. Takže až skončíte prohlídku hradu, můžete se vrhnout na některý z okolních vrchů, kde je to vyhlídka vedle vyhlídky. A Oybin je tak pozoruhodná záležitost, že se rozhodně vyplatí ho vidět i z jiné perspektivy.

My jsme se, i když trochu podvodem, (jednalo se o den předchozí a úplně z jiné strany) vyšplhali na kopec Hvozd, na jih od Oybinu. Vrcholkem Hvozdu prochází českoněmecká hranice a najdete na ní německou rozhlednu a chatu s restaurací a několika přítulnými kočkami. Rozhodně si s sebou nezapomeňte peníze na vstupné do věže (1,5 EUR) s korunami tu moc nepochodíte.

Pokud už máte chození nahoru plné kecky, je také možné jít podle trati k některé další zastávce a zase si naskočit na vláček a vrátit se do Zittau.

Zajímavosti a odkazy:

oficiální web o Oybinu (v němčině): http://www.oybin.com/

Štítky:

bottom of page