top of page

Milešovka


-kdy-03/2014

-kde-Ústecký kraj-Litoměřice

-jak se tam dostat-autem, autobusem z Lovosic (zastávka Velemín, Milešov nebo Velemín, Škola)

-čas-2-4 hodiny, podle zvolené trasy

-trasa-například-Milešov-Milešovka, vrchol-nad Velemínem-Velemín

Milešovka je nejvyšší horou českého středohoří, takže po úspěšném zdolání vrcholu na sebe člověk může být patřičně hrdý. Je to skoro kultovní hora některých turistů, kteří pořádají každoroční výstupy, takže nečekejte, že se nahoru, obzvlášte za pěkného počasí budete škrábat sami. Většina se po pokochání výhledem a nebo posilnění něčím z místní hospůdky zase vydá zpátky dolů. Až na jednoho nešťastníka (a nebo naopak šťastlivce?) který tu musí strávit několik dní hlídáním meteorologické stanice a pravidelně zapisovat údaje, které nedokážou vyhodnotit přístroje. Mimo jiné se tu prý odebírají vzorky mlhy.

Cest nahoru je několik, modrá z Velemína je asi nejméně náročná. Pokud cestujete autobusem, je možné z Velemína dojít přes Milešovku do Milešova, takže se nebudete muset vracet stejnou cestou. Obě obce jsou navíc spojené zelenou značkou. Červená značka z Milešova nahoru je prudší. Na opačné straně vedou cesty do Černčice nebo Bílky, které jsou mezi sebou také spojené polňačkou po zelené značce.

Na Výstup je dobré si zvolit den kdy je buď slunečno, nebo jsou mraky hodně vysoko, aby se člověk za tu námahu mohl pokochat pěkným výhledem. A ten za to opravdu stojí, jak směrem k Praze, kde je skoro rovná pláň, tak směrem k Teplicím, kde je naopak zelený kopec vedle kopečku. Bohužel je tu často opar, my jsme ho zažili také, ale pokud člověk zažije opar jen na Milešovce, tak mu ještě je vlastně dobře. Zajímavý by mohl být výstup za některého mrazivého zimního dne.

My jsme se na Milešovku vydali z hradu Ostrý a skončili ve Velemíně.

Pokud už se budete pohybovat v okolí a Milešovka vás těžce nevyčerpá, bylo by škoda se nestavit na nějaké další místní zajímavosti.

Například Hrad Ostrý. Malinká zřícenina stojí na čedičovém kopci, na kterém najdete podobné "varhany" jako je Panská skála i když samozřejmě ne tak monumentální.

Za zmínku stojí také "mladší bratříček" Milešovky, Lovoš.

A nebo "kouřící hora", vrch Boreč. Ze kterého v mrazivých zimních dnech stoupá pára.

Zajímavosti a odkazy:

oficiální web věnovaný MIlešovce: http://milesovka.cz/

Štítky:

bottom of page